Naše lidské tělo je chrám a dar, který máme. Je dokonalé a zaslouží si naši péči a pozornost. Existuje 5 základních potřeb – 5P, nad kterými je dobré se zamyslet a uvědomit si “Jak to v životě máme”. Tyto základní potřeby můžete dobře ovlivnit, trénovat je a vytvářet, prostě na nich pracovat. Co jednotlivá P znamenají?

Pitný režim

Naše tělo je z velké části tvořeno vodou. Bez jídla vydrží člověk týdny, ale bez vody pouze 2-3 dny. Pro naše zdraví je důležité dodržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin (denně vyloučíme močí, stolicí, dýcháním a kůží cca 2,5 l vody!!!). Proto je na místě udělat si rekapitulaci, kolik ČISTÉ VODY vypijeme za den. Při nedostatečném pitném režimu dochází k dehydrataci organismu a k hromadění škodlivých látek v těle.

Pestrá strava

Kvalitní a pestrá strava je základním zdrojem energie pro naše tělo. Důležité je nejen, co jíme, ale také kdy to jíme. Zároveň nepodceňujme ani za jakých podmínek a okolností se stravujeme.

Pohyb

Tělo bylo k pohybu stvořeno a ke správnému fungování jej potřebuje. Nejpřirozenější pohyb pro lidské tělo představuje chůze, proto choďme, co to jde. Vyhledávejme příležitosti k chůzi. Myslím si, že není úplně důležité, kolik přesně kroků denně nachodíme, ale že se hýbeme. I u pohybové aktivity platí pravidlo každodennosti a pravidelnosti. Není potřeba trhat rekordy, ale co nejvíce se přirozeně hýbat. Můžeme začít s 30 minutami denně.

Pravidelný spánek

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek má přímý vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Ve spánku naše tělo nejen odpočívá, regeneruje, ale ve spánku se děje mnoho dalších důležitých pochodů a procesů v našem těle, jako je obnova buněk, budování svalové hmoty, tvorba hormonů a další. Jednu třetinu života prospíme, spěme tedy kvalitně.

Psychická pohoda

Duševní pohoda je klíčová pro naše zdraví. Ale, dle mého, je to jedna z pěti potřeb našeho těla, na které je nejtěžší pracovat. A proto udělejme první krok, mějme se rády. Přijměme se takové, jaké jsme. Zaměřme se na naše kvality a pozitivní přístup k našemu tělu a životu.

Vyjmenovali jsme si 5P, tedy základních potřeb našeho těla, abychom se v něm cítili dobře a starali se o své zdraví. Sem tam je dobré se k těmto potřebám vědomě vracet a udělat si rekapitulaci: Jak to teď mám? Dostatečně piju? Dostatečně se hýbu? Mám pestrou stravu? Spím dostatečně dlouho? Jsem v pohodě? A pokud to někde skřípe, začněte tyto věci měnit. Jakým způsobem, tak o tom zase příště.

 

Autor/zdroj: Lenka Fasnerová

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account