Utratila jste za vlasové přípravky tisíce, máte profesionální pomůcky, přípravky z drogerie zásadně nepoužíváte a pravidelně docházíte ke kadeřníkovi? A stejně to stále není ono? Nezoufejte. S tématikou jsme šli do školy osobního líčení a péče o vlasy SOLO personal makeup school. Problém může být v nesprávném postupu při mytí nebo vysoušení vlasů, případně v nevhodně zvolených přípravcích, které jste si domů zakoupila. Dobrá zpráva je, že vše se dá řešit.
Základ úspěchu? Vhodně zvolené přípravky!
Prvním stavebním kamenem, který při péči na doma řešíme je správně zvolená vlasová kosmetika. Spoustu žen si kosmetiku nakupuje samo, na základě jednoduchých bodů, kterými se při výběru řídí. Mám vlasy vysušené po melírování? Koupím si šampón na hydrataci. Bohužel, takto to ve všech případech nefunguje. Každý vlas je jinak specifický, a to co platí pro jednu ženu, nemusí platit pro druhou. Že si chcete koupit šampon na barvené vlasy, když je barvíte dává logiku. Je ale možné, že zrovna vaše barvené vlasy jsou křehké, a budou potřebovat spíše péči, která se zaměření více na jejich posílení, než na udržení barvy. Nejlépe Vám ale vždy poradí zkušení odborníci, kteří hned poznají, co  které vlasy potřebují. Variantou může být konzultace přímo s Vaším kadeřníkem či oslovení profesionálního salónu s prosbou o konzultaci, a zhodnocení vlasů, za účelem vhodného nastavení domácí péče. V takových salónech si ve většině případů můžete zakoupit kosmetiku značky kterou propagují, alternativou je pak například konzultace s lektorkami ve škole nezávislé na značkách SOLO . 
Jak si vlasy umývat?
Než půjdete do sprchy, důkladně si vlasy pročešte – zbavíte je tak prvotního nánosu nečistot, které se na nich během dne ulpívají. V první fázi vlasy namočte a propláchněte čistou vodou (ideální je teplota vody, která odpovídá naší tělesné teplotě). Voda stejně jako pročesání dovede z vlasů odstranit nečistoty, které na nich zůstaly. Vlasy tak nejlépe připravíte pro následující šamponování. Vhodně zvolený šampon naneste v přiměřeném množství na pokožku hlavy a rovnoměrně ho aplikujte. Není třeba šampon nanášet i do délek.
Při oplachování po nich šampon steče, a délky se tak také umyjí. Šampon jemně krouživými pohyby vmasírujte a vyhněte se přehnanému „drhnutí“, které si pamatujete ze školních let. Vlasy se tak zbytečně zacuchají. Když budete postupovat při šamponování šetrně, ušetříte si tak následně spoustu práce a vlasům ulevíte. Ve chvilce, kdy jsou vlasy umyté je opravdu pečlivě opláchněte, aby byly kompletně zbaveny zbytků šamponu. Následně z vlasů opatrně vymačkejte vodu. Pro lepší účinek kondicionéru (případně masky) se nebojte použít i ručník, kterým z vlasů „vytáhnete“ poslední zbytky vody. Tento krok je důležitý – na mokrých vlasech se nám kondicionér (nebo maska) neudrží, a steče společně s vodou.
Vždy používejte kondicionér
Nela Nešetřilová lektorka vlasových kurzů ve škole SOLO: „Kondicionér je nedílnou součástí kvalitní péče o vlasy. Šampon nám vlasy otevírá – díky tomu jsme schopni vymýt všechny nečistoty. Kondicionér pak kutikulu vlasu naopak uzavře. Kondicionér není potřeba aplikovat na celou délku vlasů. Ideální je nanášet ho od střední délky po konečky, a na základě instrukcí na obalu ho nechat působit požadovaný čas.“ Následně přichází opět oplachování. Neuspěchejte ho, a dejte si opravdu záležet. Špatně spláchlý kondicionér může vaše vlasy zamastit a zatížit. Následně z vlasů opět vymačkejte vodu a opatrně je dosušte ručníkem. Ideální je jemné, ale důkladné, přitlačení ručníku k pokožce hlavy – v žádném případě žádné urputné a trhané pohyby tam a zpět (mokré vlasy jsou o to více křehké a drhnutím je zbytečně poškozujete).
Fén a kulatý kartáč – nejlepší přátele
Na ručníkem vysušené vlasy vždy aplikujte přípravek, který je bude chránit před teplem. Nenechte se přesvědčit, že fénování vlasy poškozuje! Není to totiž pravda. Nela: „Správně provedené foukání vlasů je naopak pro naši vlasovou pokožku prospěšné. Vždy používejte usměrňovač vzduchu.“ Jak uvádí Aleš Jurnykl, prvním krokem je zapnutí maximální rychlosti a střední teploty a důkladné prosušení vlasů – ve chvilce kdy jsou vlasy pocitově suché přejdeme ke kroku číslo dva. Na fénu nastavíme střední rychlost a maximální teplotu, vezmeme do ruky kulatý kartáč, a po sekcích vlasy postupně vysušíme (podrobné video návody lze najít například na YouTube nebo přijďte na kurz Půvabné vlny do SOLO). Vždy vlasy foukáme po povrchu. Díky tomu zacelíme vrchní strukturu kutikuly vlasu, a tím zajistíme jeho perfektní uzavření.
Proč tedy vlasy foukat?
Nela: „Pokud vlasy foukáme, předcházíme tomu, že se naše vlasová pokožka zapařuje. Přirozeně nám totiž vlasy schnou samy několik hodin. Právě tato zbytková vlhkost často narušuje přirozenou bakteriální mikroflóru vznikem plísní, či přemnožením bakterií.“ Následkem toho dochází ke zcitlivění a podráždění vlasové pokožky. V takovém případě se pokožka často brání tím, že produkuje více ochranného mazu, který ale může ucpávat vlasové póry. Důsledkem pak může být i větší padání vlasů, nebo mikrobakteriální onemocnění kůže – lupy a ekzémy.
Vlasy korunou krásy
S profesionálními, vhodně zvolenými přípravky, správnou technikou mytí a pečlivým a správným foukáním vlasů máte spolehlivě našlápnuto k tomu, že se Vás brzo kamarádky začnou ptát, jestli jdete zrovna od kadeřníka. Učený z nebe nespadl, takže pokud se Vám perfektní foukačka nepovede napoprvé, nezoufejte. Všechno je o tréninku. Správnou péči nepodceňujte a nebojte se do kvality investovat – vrátí se Vám to na krásných vlasech.
Sabina Beňová
SOLO Personal makeup school, www.solomakeup.cz
FOTO: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account