Odborníci mají jasno a zároveň bují na poplach – Češi spořádají mnohem více soli, než je pro ně zdravé. Kvůli nadměrnému množství sodíku trpí jak naše srdce, tak i ledviny a další orgány. Jak ale příjem soli omezit? Není to tak složité, jak si možná myslíte…
Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli denně spořádat maximálně 5 gramů soli (asi jedna čajová lžička). Ovšem Češi průměrně spořádají okolo 15 gramů denně, což vůbec není dobrá zpráva pro náš organismus. Ano, sůl, respektive v ní obsažený sodík, naše tělo potřebuje, ovšem pouze v množství odpovídajícímu asi 1,25 gramu soli denně.
Jak se tedy pokusit sůl ve svém jídelníčku snížit? Zkuste vsadit na několik osvědčených rad.
Nejdřív ochutnat, poté solit
Také patříte k lidem, kteří automaticky, jak dostanou pokrm na stůl, sahají po slánce a porci zasypou štědrou dávkou soli? Pak vězte, že tak nejspíš činíte zbytečně – pokud kuchař či kuchařka nezapomněli jídlo osolit, pak tak jistě učinili. A v tom případě není nutné, abyste jejich výtvor ještě dochucovali. Ano, zpočátku vám budou možná jídla připadat mdlá a bez chuti, ale to jen proto, že vaše chuťové buňky pod náporem soli otupily a musejí si zvyknout, že by měly rozpoznávat i další chutě, než je ta slaná. Dejte jim (a sobě) pár dní či týdnů a uvidíte, že zjistíte, kolik chutí se na talíři ukrývá. I bez dosolování.
Hlavně žádný spěch
A když už jsme nakousli chuťové buňky – jídlo si mnohem lépe vychutnáte, když jej budete jíst pomalu a každé sousto budete pečlivě kousat. Jen tak totiž dáte svému mlsnému jazýčku šanci, aby vše skutečně „prozkoumal“. To mu zajistíte ovšem nejen tím, že nebudete s jídlem spěchat, ale také když nebudete svou pozornost od pokrmu odvádět. Co to znamená? Že vypnete televizi a odložíte mobil, alespoň po čas jídla. Tento zvyk má – kromě nového rozměru pro chutě bez zbytečného množství soli – i další bonus. Budete-li se soustředit na jídlo, nespořádáte toho tolik, což se pozitivně odrazí i na vaší postavě.
Neexistuje jen sůl
Sůl je prvním kořením, které při vaření používáme. Je to automatický zvyk a nic proti němu – zcela bez soli si některé pokrmy jen těžko představíme. Ovšem co se množství týče, můžete velkou část soli nahradit jiným koření či bylinkami. Hrajte si s chutěmi, nebojte se experimentovat. Dnes na trhu najdete tolik druhů koření apod., že se nemusíte omezovat jen na ta „základní“ typu sůl-pepř-kmín. Jen pozor, nekupujte kořenicí směsi, drtivá většina z nich obsahuje velké množství soli, takže by vám snahy o její omezení pořádně sabotovaly.
Do sámošky s brýlemi
Mimochodem, sledovat, zda a hlavně kolik soli obsahuje potravina, již kupujete, by mělo být základem. Především pokud se chystáte pochutnat si na nějakém polotovaru či již hotovém baleném jídle. Na řadě etiket najdete informaci o množství sodíku a často také přepočet na jeho doporučenou denní dávku. Stačí si pak vybrat ze skupiny dobrot tu, jež má sodíku nejméně. Samozřejmostí by pak mělo být omezení (nebo úplné vynechání) potravin typu chipsy, slané oříšky apod., jež jsou na soli založené a jejichž konzumací většinou překročíte denní dávku soli už v polovině balení…
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account