Obdařila vás příroda suchými vlasy? Pak jistě víte, že snaha vrátit jim lesk, vitalitu a především zdraví je během na dlouhou trať. Ale není třeba se vzdávat! I vlasy, jež mají tendenci vysychat, lámat se a třepit, se mohou proměnit v dokonalou ozdobu. Jak na to?
Suché vlasy bývají slabé, na dotek hrubší, snadno se lámou, chybí jim pružnost, lesk a vypadají, jako by byly bez života. Jak je možné, že jimi příroda obdarovala zrovna vás? Příčin může být několik – od genetických predispozic až po nevhodnou péči nebo styling. Základem je, že vaše vlasy nejsou chráněny dostatečnou vrstvou kožního mazu, takže ztrácejí potřebnou vlhkost a doslova vysychají. Zatímco například se suchými a třepivými konci se potýkají i lidé s mastnými vlasy, váš vlas je křehký po celé své délce.
Dobrou zprávou je, že se zdaleka nemusí jednat o konečný stav! Naučte se o suché vlasy pečovat a vraťte jim krásu a vitalitu.
Co na talíři, to na hlavě?
Základem péče o suché vlasy je dostatek živin, jež hrají důležitou roli v růstu a kvalitě vlasů. Své hřívě pravidelně dopřávejte omega-3 mastné kyseliny. Ideálně samozřejmě z čerstvých surovin, jako jsou ořechy, semínka, ale také ryby. Pokud víte, že váš jídelníček mnoho potravin tohoto typu neobsahuje, vyplatí se sáhnout po doplňcích stravy. Nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu, především takové druhy, jež jsou bohaté na vitaminy skupiny B a vitamin C. Mezi minerály, jež prospívají vlasům, patří zinek nebo železo. I tady můžete vhodný jídelníček pro jistotu doplnit pilulkami – v lékárně dostanete i přípravky určené přímo pro výživu kštice.

Pozor na paprsky i horko
Svou pokožku jsme si (alespoň v létě u vody či na zahradě) už zvykli chránit před škodlivým UV zářením ze slunečních paprsků. Ale na vlasy pořád zapomínáme. Ty samozřejmě opalovacím krémem nenamažeme (i když existují speciální vlasové spreje), nicméně klobouk by měl být během pobytu na slunci samozřejmostí. Ostatně nejen před paprsky potřebují vlasy ochranu, to samé platí i o horku. A to nejen tom způsobeném sluncem, ale také například fénem. Suché vlasy byste měli fénovat jen ve výjimečných případech, a to raději chladnějším proudem vzduchu. Jestliže už po fénu bez regulace teploty nebo třeba žehličce a kulmě na vlasy saháte, vlasy nejprve ošetřete speciálním ochranným přípravkem, který zamezí jejich poškození.
Hlavně opatrně!
Také „manipulace“ se suchými vlasy vyžaduje pořádnou dávku opatrnosti. Tak především zapomeňte na agresivní kartáčování – po takovém zacházení skončíte s hřebenem plným ulámaných vlasů a navíc poškodíte i prameny, jež na vaší hlavě zatím drží. Pro česání se hodí jemné hřebeny, ideálně z přírodních materiálů. Nikdy nečesejte ještě mokré vlasy, které jsou náchylnější k poškození. Snažte se vždy postupovat od konečků ke kořínkům, nikdy naopak (ostatně toto pravidlo platí bez ohledu na typ vlasů). Mimochodem, skvělým tipem je pravidelná masáž pokožky hlavy, díky které se zvýší produkce kožního mazu, který vlasy chrání před dehydratací.
Pokud vlasy upravujete, používejte co nejméně stylingových přípravků (a vybírejte si ty nejkvalitnější) a snažte se vlasy účesem příliš nezatěžovat, aby se nelámaly.

Mýt, či nemýt?
Je jasné, že důležitá je i péče o suché vlasy při mytí. Vzhledem k tomu, že se s každým použitím šamponu smývá ochranná vrstva z vlasů, nedoporučuje se suché vlasy šamponovat každý den. Zkrátka a dobře – snažte se vydržet nemýt si vlasy co nejdéle. Oproti lidem například s mastnými vlasy máte výhodu, že na pohled není „nemytost“ vlasů patrná ani po několika dnech. Samozřejmě to neznamená, že když vás svědí hlava nebo máte vlasy špinavé, nemůžete si je umýt! Nicméně snažte se četnost mytí vlasů snížit. A tak jako platí pro fénování, že se máte vyhnout horkému vzduchu, měli byste se při mytí vyhnout horké vodě.
Důležité je také, jaké přípravky na mytí vlasů používáte. Základem je kvalitní šampon a kondicionér (pravidelně také suchým vlasům dopřávejte výživnou masku). Šampon vždy volte s ohledem na typ svých vlasů a ideálně si vybírejte přírodní produkty. Takovým je i regenerační šampon Riparazione od značky italské přírodní kosmetiky N.A.E., určený pro suché a poškozené vlasy. Spojuje v sobě extrakt z organické olivy a bazalky. Jemně myje a chrání vaše vlasy před roztřepenými konečky. Zároveň vlasy posiluje a vyživuje a zanechává je zářivé, hebké a hladké. Má veganskou recepturu a je certifikovaný Ecocert Greenlife jako COSMOS Organic podle COSMOS standardů – obsahuje 97 % ingrediencí přírodního původu a 10 % z celku pochází z organického farmářství. Láhev šamponu je vyrobena z 98 % recyklovaného plastu (kromě víčka).

Regenerační šampon Riparazione v rámci testování vyzkoušely i naše testerky. Jak byly spokojené?
“Šampon od této značky jsem vyzkoušela poprvé a nadchl mě. Má jemné přírodní složení a mé vlasy byly hned po prvním mytí krásně hebké na dotek a lesklé, vyživené. Určitě chci vyzkoušet i další produkty od této značky,” chválila testerka Tereza.

“Unikátní složení bohaté na prospěšné, ozdravné a výživné látky zajistí vlasům sílu, pevnost, hydrataci, zdravý a krásný vzhled. Přírodní složení v čele s olivovým olejem, žádné umělé, zbytečené a škodlivé látky. Nedráždí jemnou pokožku hlavy, nesvědí. Bohatě pění, krásně, jemně a přirozeně voní a snadno se oplachuje. Krásné, elegantní, přiměřeně velké balení,” přidala se testerka Renata.

“Konečně šampon, který mi vyhovuje. Mám citlivou vlasovou pokožku a tento šampon mi nedělá problémy. Vlasy jsou po použití jemné, hebké, zářivé, ale nemastí se rychle. Takže není potřeba si častěji mýt hlavu. Pění akorát, má příjemnou vůni. Vlasy vypadají zdravě. A šampon je z 97 % přírodní. Jsem velmi spokojená! Zůstanu u něho,” popsala testerka Hana.

“Po pravidelném používání vidím změnu, vlasy vypadají zdravěji a pevněji. Působí opravdu regeneračně, budu používat i dál, i konečky vlasů už nemám tak roztřepené jako dřív. Mohu doporučit,” uzavřela testerka Pavlína.
Foto: Shutterstock/N.A.E.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account