Na léto se většina lidí těší, ovšem vysoké teploty mohou pro organismus představovat nepříjemnou zátěž. Obzvláště pak pro dolní končetiny, v nichž se hromadí krev, a pak se dostaví pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním, dlouhým stáním nebo nedostatkem pohybu mohou být oteklé nohy v létě skutečně nepříjemným problémem. Důležité je uvědomit si, že jde o signál, že něco není v pořádku. Proto je nutné stanovit příčinu, aby mohla být zahájena léčba.
Proč nohy otékají
Důvodů, proč vznikají otoky nohou, a to především v létě, je celá řada. Jedním z nich jsou vysoké teploty a vlhkost. V létě se tepny rozšiřují a kapiláry propouští více tekutiny do okolních tkání. Tělo se snaží ochladit a udržet optimální teplotu, a to vede právě k otokům nohou. Druhým faktorem je přetížení nohou. „Během letních měsíců častěji volíme delší procházky, sportovní aktivity nebo se účastníme různých venkovních akcí. Také příliš dlouhé stání nebo chůze mohou přispět k otokům, neboť zpomalí cirkulaci krve v dolních končetinách,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel společnosti Bennon.cz, což je e-shop s pracovní, bezpečností a volnočasovou obuví i kvalitním pracovním a outdoorovým oblečením.
Mezi příznaky, které mají naštěstí většinou i snadné řešení, patří také špatně zvolené oblečení a obuv, příliš soli ve stravě nebo zavodněný organismus. Existují ale i závažnější příčiny, s jejichž řešením pomůže jen správně zvolená léčba. Jedná se zejména o špatnou funkci štítné žlázy nebo onemocnění jater, plic či ledvin.
Jak tomu předcházet
-
Noste zdravotní obuv:
Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, nebo dokonce nohu svírají, otok na sebe nenechá dlouho čekat. Může se přidat bolest a v dlouhodobějším horizontu i deformace chodidel. „Prostorná a kvalitní obuv je správnou volbou. Tím spíš, máte-li například širokou nohu nebo jinou atypickou vlastnost,” dodává Kunorza.
-
Zvolte správnou velikost obuvi:
Často se stane, že obuv už pořídíme těsnou či menší, než je potřeba. Sledujte pečlivě, aby vybraná bota měla správnou velikost. Pokud si nejste velikostí jisti, poraďte se s personálem v daném obchodě. A především si obuv pečlivě vyzkoušejte.
-
Pravidelně se hýbejte:
Pohyb je nejlepší prevencí nejen před otokem nohou, ale i spoustou dalších problémů, jako je obezita nebo cukrovka. Zvolte oblíbenou aktivitu a věnujte se jí pravidelně.
-
Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci:
Jestliže na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na úplné minimum. Vyhýbejte se také saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte.
Co na oteklé nohy pomůže
- Studené obklady
Pomáhají nejen v letním období. Velmi vhodná je vodní lázeň s epsomskou solí, která odvádí toxiny a napomáhá k relaxaci.
- Masáže
Díky nim se rozpohybuje lymfatický systém i krevní oběh.
- Sprcha
Osvěžte nohy střídáním teplé a studené vody.
- Jezte zdravě
Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny, která pomáhá s odvodněním organismu. Při otocích můžete také sáhnout po bylinkách, jako je pampeliška, jalovec nebo kopřiva.
- Nohy nahoru
Když přes den sedíte nebo si lehnete, nohy si podložte polštářem nebo alespoň uložte ve vodorovné poloze.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons
Rada se vždy hodí ,ale funguje to i na ruce?
Mám to štěstí, že mi nohy neotékají, protože dělám téměř vše, co je uvedeno v článku a již několik let.
Výborný článek, kdysi mi v lázních poradil pan doktor, že si nám nohy i několikrát denně sprchovat střídavě v teplé a studené vodě, taky dobré jsou Kneippovy koupele, v zimě užívám studené obklady… takže ano, vaše rady znám a používám, a jsou opravdu účinné 🙂
Mám špatnou funkci štítné žlázy, ale neotékají mi nohy. Myslím, že je to hlavně zavodněním.
Pěkný článek.