Jistě všichni tušíme, jak důležitá je rovnováha v přírodě, potažmo i v našem životě. Stejně tak je důležitá rovnováha mezi naším tělem, myslí a duší (tento koncept je často spojen s oblastí psychosomatiky). To, jak se cítíme a jak se vnímáme, se projeví i na našem fyzickém těle a naopak. Například stres, úzkost či potlačené emoce se mohou projevit různými tělesnými symptomy. Ze začátku třeba jen přetíženými svaly krku a krční páteře, ale tento dlouhodobě přetrvávající stav může způsobit bolesti hlavy, migrény a další obtíže.

Tím se chci dostat k tomu, že pečovat o své fyzické tělo, pravidelně cvičit, dodávat mu potřebné živiny vyváženou stravou zpravidla nestačí k tomu, abychom došli do stavu zdraví a pohody. Je potřeba začít se vnímat jako jeden celek, jako bytost na fyzické, mentální i duševní úrovni a všechny tyto složky rovnoměrně rozvíjet.

Naše mysl má silný vliv na naše fyzické tělo

Zde jsou některé způsoby, jakými naše mysl tělo ovlivňuje:

Stres a imunita

Když jsme vystaveni dlouhodobému stresu, produkuje tělo zvýšené množství stresových hormonů, jako je kortizol. Tento hormon může oslabit naši imunitu a zvýšit tak riziko infekcí a zánětů. Navíc stres může také vést ke špatným životním návykům, jako je nedostatek pohybu, nesprávná strava či nedostatek spánku. A to vše negativně ovlivňuje naše zdraví.

Vliv emocí na zdraví

Například dlouhodobý pocit smutku nebo deprese může snížit hladinu hormonu serotoninu v mozku, což může vést ke zvýšené únavě, zhoršení spánku a celkové nespokojenosti. Naopak prožívání pozitivních emocí, jako je radost a láska, způsobí vyplavení endorfinů (hormony štěstí) zmírňujících únavu, pocity vyčerpanosti a zlepšujících funkci imunitního systému, také pozitivně působí na kondici mozku.

Zde je pár tipů, jak dosáhnout životní rovnováhy

  1. Poslouchejte své pocity: Vaše pocity a intuice jsou vašimi věrnými rádci. Sledují pouze vaše zájmy. Někdy je fajn nechat logiku stranou a jednat právě dle nich.
  2. Nastolte rovnováhu: Znáte to, jednou jsi dole a jednou nahoře. Vezmi si z dané situace to nejlepší a jdi dál.
  3. Dejte si pauzu: Přestávky v práci či dokonce od osobních závazků pomáhají dobít energii. Nemusí to být zrovna dovolená, kterou strávíte sami, ale pár minut denně se zastavit, zhluboka se nadechnout a jen tak být je také fajn.
  4. Zaměřte se na 4 pilíře životní harmonie: ZDRAVÍ, VZTAHY, PRÁCI a své KONÍČKY

Milé ženy, jak stále slyšíme a víme to, jen na to také často zapomínáme: MĚJME SE RÁDY.

Přečtěte si také, jaké jsou základní potřeby našeho těla (5P) a jakým způsobem je aplikovat do života.

 

Zdroj/autor: Lenka Fasnerová

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account