Každý člověk má svou oblíbenou pozici, ve které se mu dobře usíná a spí. Ovšem to neznamená, že neexistuje jedna „univerzální“ poloha, ze které má naše tělo větší radost než z ostatních. A tou je spaní na levém boku. Čím nám tak prospívá?
Ačkoli my máme pocit, že spánek je takový automatický odpočinek, naše tělo pracuje – zajišťuje tlukot srdce, dýchání, regenerační procesy, trávení, zpracovávání informací předchozího dne a mnoho dalších „pochodů“, jež zajišťují, že se zase ráno probudíme. A aby všechny tyto činnosti proběhly bez větších obtíží a co nejsnáze, můžeme ovlivnit i pozicí, ve které spíme Z výzkumů jako ideální vyplývá spaní na levém boku. Proč?
Srdce jako zvon
Možná jste kdysi slyšeli, že člověk by měl spát na pravém boku, aby nezatěžoval srdce. Ale jak se ukazuje, přesný opak je pravdou. Poloha na levém boku ve skutečnosti pomáhá díky působení gravitace srdci pumpovat krev, takže se tolik „nenadře“. V této pozici totiž naše aorta, jež odvádí krev od srdce, míří směrem dolů, takže je cirkulace krve snazší.
Bezproblémové trávení
Nemyslete si, že váš žaludek usne společně s vámi – trávicí soustava má pořád spoustu práce, i když se odeberete do říše snů. Vzhledem k tomu, že náš žaludek se nachází primárně na levé části těla, poloha na levém boku mu pomáhá „přesunout“ snadněji potravu do střev a pracovat efektivněji.
Sbohem, pálení žáhy
S trávením souvisí ještě jeden aspekt. Také patříte k lidem, jež trápí nepříjemné pálení žáhy? Pak byste spaní na levém boku měli rozhodně zvážit. Důvod je jednoduchý – v této poloze je jícen, který spojuje hltan a žaludek, položený výše než žaludek, takže jím žaludeční kyseliny nepronikají tak snadno, jako když je tomu naopak (k čemuž dochází právě při spaní na pravém boku).
Pryč s toxiny
Spaní na levém boku je doporučováno také díky podpoře lymfatického systému. Ten hraje v našem těle celou řadu klíčových rolí, k nimž patří i odstraňování toxinů z organismu. Obdobně jako u krevního oběhu pomůžete v této poloze proudění lymfy s podporou gravitace (může za to především umístění hrudního mízovodu).
Pro vás i miminko
Těhotné ženy by rovněž měly spát na levém boku. Tato poloha je prospěšná jak jim, tak i miminku. Jednak zajišťuje snazší krevní oběh, jednak brání nenarozenému děťátku, aby příliš tlačilo na játra nastávající maminky. A navíc je spaní na levém boku úlevou i pro těžce zkoušenou páteř těhotných.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account