O tom, nakolik je zásadní darovat krev, zejména v letních měsících, asi všichni základní povědomí máme. Ale věděli jste, že je dnes možné darovat i součást krve jako takové, a to krevní plazmu? Ano, i to už naštěstí dnešní medicína umožňuje, a co je ještě lepší, každý dárce krevní plazmy má jedinečnou šanci zachránit lidské životy. Také vám to přijde tak skvělé a vzrušující jako nám? Pronikněte s námi blíže do tématu dárcovství krevní plazmy a možná bude překvapeni, že je snazší, než by se dalo čekat a co vše je díky ní možné.
Krevní plazmu jako součást krve známe všichni. Když se ale začneme blíže ptát, jaké jsou vlastně přínosy krevní plazmy a její význam, už si tak jistí nejsme a začneme tápat. Pro mnohé z nás je pak zjištění důležitosti krevní plazmy maximálně překvapivé až si pomyslně sypeme popel na hlavu, jak jsme to mohli nevědět.
Proč darovat krevní plazmu?
Krevní plazma není jen ta nažloutlá součást krve, ale nenahraditelný význam má jak pro naše tělo, tak pro celé zdravotnictví. Tato na první pohled nenápadná součást krve totiž dovede zachraňovat životy.
Ptáte se jak? Třeba tím, že je možné její součásti neboli krevní deriváty, použít jako krevní náhradu při velkých ztrátách krve, například při úrazech a autonehodách, ale i pro výrobu léků proti vrozené krvácivosti, pro léčbu systémových onemocnění, nebo jako pomoc při těžkých chirurgických a gynekologických stavech. Používá se ale také při léčbě nebo zmírňování následků těžkých popálenin, onemocnění ledvin, těžkých zánětlivých stavů, jaterních selhání, poruše srážlivosti krve či při prevenci i léčbě tromboembolických onemocnění. Bez krevní plazmy by dokonce nebylo možné připravit léčiva pro onkologické pacienty či osoby trpícími ztrátou imunity. No, není to úžasné?
Záchrana života díky jednomu vpichu a 45 minutám…
A tak vznikla takzvaná plasmaferetická centra, speciální zařízení, která se specializují na odběr krevní plazmy. Díky jednomu jedinému vpichu, speciálnímu zařízení, takzvanému separátoru a během maximálně 45 minut je odebráno dárci potřebné množství plazmy a zároveň krevní buňky navráceny zpět do oběhu.
„Odběr probíhá v několika cyklech, krev je za pomoci separátoru rozdělena na plazmu a krevní buňky. Plazma je rovnou sbírána do sběrného vaku a krevní buňky jsou vráceny zpět do oběhu dárce. Z hlediska kvality odběru a komfortu dárce během odběru je tato metoda bezkonkurenční. Jedinou nevýhodou je větší časová zátěž při odběru ve srovnání s odběry plné krve. Pro dárce je plazmaferéza méně zatěžující, obnova odebraných tekutin a bílkovin je záležitostí maximálně. 24 hodin,“ vysvětluje Lucie Danko, ředitelka plasmaferetického centra Plasmafera v Českých Budějovicích a dodává, že u nás mohou dárci chodit na odběry jednou za dva týdny.
A to je možná zároveň tak trochu i problém. Někomu sice může přijít rozmezí dvou týdnů krátké, realita je však taková, že je až příliš dlouhé. Česko a vlastně i celá Evropa totiž v rámci dárcovství krevní plazmy ještě stále výrazně zaostává za USA. „V ČR řešíme, zda 14 dní od jednotlivých odběrů není málo a nijak nás tato frekvence nepoškodí, naproti tomu v USA je interval mezi dvěma odběry plazmy 48 hodin. Krevní plazma se totiž v našem organismu obnoví již během několika málo hodin, maximálně však do 24 hodin,“ dodává Lucie Danko.
Američané se darování nebojí. A co my?
U nás a v Evropě ale nedoháníme USA jen ve frekvenci možných odběrů, ale i v počtu samotných plasmaferetických center. Celá Evropa disponuje totiž jen zhruba 100 zařízeními, kdežto USA jich aktuálně má necelých 700.
Ptáte se, jak nás to ovlivní? V reálu například nastává situace, že krevní plazmy a dárců je u nás, ale i ve zbytku Evropy, extrémně málo a chybějící zásoby plazmy se musí kupovat a dovážet z USA, což se ve finále odrazí i na ceně jednotlivých léčiv a celý koloběh se vrací opět k pacientovi.
Jen pro představu, jeden jediný pacient potřebuje na roční léčbu léky, jejichž součástí je krevní plazma, zhruba 1 200 odběrů, což je údaj, který mluví sám za sebe. Nebuďme, proto lhostejní a pojďme darovat krevní plazmu. Plasmaferetická centra nám jednak nabídnou finanční kompenzaci, ale hlavně pomůžeme zachránit životy. Nikdy v životě totiž nevíme, kdy pro změnu my budeme potřebovat stejnou pomoc od druhých.
Foto: Shutterstock
Proč by každý z nás měl darovat krevní plazmu
-
Make-up tutorial: vybarvěte se na Halloween
Lucie Janotová||Krása a zdraví, kosmetika, krása
Těšíte se na Halloween? Pokud ho berete jako „pozvánku“ na párty a dobrý důvod vybláznit se s barvičkami, máme pro...
-
Jak nosit a s čím kombinovat modrý svetr ve vašem šatníku? My to víme!
Petra Kubal||Krása a zdraví, inspirace, móda, trendy
Modrá je velmi oblíbená barva napříč generacemi i pohlavími. Na tričko je ještě zima, kabát už koupený máte, a...
-
Dopřejte své pleti ochrannou péči do nepříznivého počasí
KristinaGrey||Krása a zdraví
Přírodní krém Skin Food od Weledy tajemství krásné pleti po celý rok Na sychravé podzimní a zimní dny potřebuje...
-
Jaká pravidla napříč věkem zařadit do své kosmetické rutiny?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Způsobů, jak se starat o pleť je mnoho. Navíc každý má své beauty rituály, své oblíbené kosmetické značky, a...
-
13. Příběh vagíny: Moje poprvé aneb jak mluvit se svou dcerou o prvních (ne)příjemných zkušenostech
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, Magazín, dole bez starostí, péče o sebe, zdraví
Jak a proč mluvit s dcerou o sexu nebo první menstruaci? Kdy s ní poprvé zajít ke gynekologovi? A...
-
Nejčastější chyby, díky kterým vaše vlasy trpí. Děláte je také?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, účesy
Vlasy jsou ozdobou každé ženy. A tak bychom si je měly pořádně hýčkat. Jenže opravdu se nám to vždycky...
-
Léčba pomocí aromaterapie: nechte na sebe působit magickou sílu přírody
KatkaU||Krása a zdraví
Už ve starověkém Egyptě věděli, že vůně může mít na tělo a mysl člověka blahodárné účinky. Nezřídka vůni používali...
-
Pozor! Těmto chybám v péči o intimní hygienu se vyhněte
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Podle statistik má s nepříjemnými pocity svědění či pálení a kvasinkovou infekcí zkušenosti každá třetí žena. Bohužel se problémy často...