Dentální hygiena je stomatologická procedura, při které dentální hygienistka odstraní zubní kámen a zubní plak z dutiny ústní. Právě tyto dvě látky přispívají ke zvýšené náchylnosti k tvorbě zubního kazu u dětí i dospělých. Myslíte si, že čištění zubů ráno a večer stačí? Velký omyl, stačí se před spaním napít džusu a na kaz máte zaděláno…

Začněte už v předškolním věku

Aby byl váš postup v péči o zuby bezchybný, je vhodné se ho naučit už v dětství, proto je vhodné s návštěvou dentální hygieny začít již v předškolním věku. Je důležité získat co nejvíce informací předem a dítěti podle jeho rozumových schopností vysvětlit, co a proč se mu bude dělat, jak to bude probíhat. Pro dítě je opravdu velice důležité znát předem postup a ujistit ho, že to nebude bolet. Dentální hygienistka pak pomocí detekční tablety (bez nepříjemné pachutě) zjistí stav zubního plaku v ústech. Díky tabletě se hůře vyčištěná místa zabarví, a děti tak uvidí, na která místa se mají při čištění zubů více zaměřit.

Zubní plak a případný zubní kámen se podobně jako u dospělých odstraní ultrazvukem, pískováním či za pomocí kyrety. Nakonec se zuby vyleští a ošetří fluoridem. Celá návštěva je zakončena nácvikem správného čištění zubů. 

Některé děti jsou ukázněnější, pokud s nimi rodiče do ordinace nejdou, ale pokud je přáním vašeho potomka, aby maminka byla s ním a držela ho za ruku, určitě mu vyhovte. Pochvala by měla následovat ihned po ošetření. Příště už se dítě bude na návštěvu zubní hygieny možná i těšit.

Jak děti dentální hygienu snáší? 

Vždy v první řadě dětem říkám, že nejsem zubař, a že ošetření u mě nebolí. Samozřejmě každé dítě má jiný práh citlivosti, ale troufám si říct, že ošetření jako takové může být spíše trochu nepříjemné než bolestivé. Pokud ke mně jdou malí pacienti již po několikáté a ví, co od návštěvy mohou očekávat, myslím si, že většina z nich se i těší,” dodává závěrem Michaela Sedláčková, DiS., dentální hygienistka Genesys Medical v Plzni, kde i ty nejmenší pacienty vítají velice rádi.

Dentální hygienu se vyplatí s dítětem absolvovat i v případě, že ještě nedisponuje stálým chrupem. Díky správné péči od útlého dětství si dítě nese správné návyky do dalších let. 

Vyhněte se cukrovinkám a slazeným nápojům

V případě, že jde o děti, je také potřeba ohlídat, zda nekonzumují příliš mnoho sladkostí a slazených nápojů. Ovocné šťávy spolu s cukry způsobují v ústech ideální prostředí pro tvorbu kazu.

Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká z důvodu přílišné konzumace cukrů a následné špatné dentální péče. Rodiče by proto měli ohlídat, kolik jejich dítě zkonzumuje cukrovinek a vypije slazených nápojů. Občasná konzumace sladkostí nevadí, avšak nejhorší je celodenní popíjení džusů a limonád, ” dodává Michaela Sedláčková.

Slazené nápoje a džusy v ústech totiž vytváří kyselé prostředí, které má rozkladný vliv na tvrdé zubní tkáně skloviny. Nezapomeňte proto své děti poslat vyčistit zoubky, pokud se před spaním napijí slazené šťávy atp.

Správná péče o zuby je klíčová 

Řada lidí si myslí, že ke správnému čištění zubů stačí obyčejná zubní pasta a kartáček. Ve skutečnosti je toho ale mnohem víc. Součástí vaší rutiny by se mělo stát i pravidelné používání dentální nitě a mezizubního kartáčku, a to už od dětství – začít se doporučuje kolem 10 let. Lidé taktéž podceňují vhodnou techniku čištění. Právě technika čištění zubů do velké míry ovlivňuje kazivost zubů i usazování zubního plaku. Na dentální hygieně vám samozřejmě doporučí nejvhodnější pomůcky a předvedou správnou techniku čištění.

Dentální hygienistka vás naučí, jak o dutinu ústní pečovat, odstraní vám zubní kámen a povlak ze zubů, který způsobuje zánět dásní a postupně poškozuje také závěsný aparát zubů. Dochází k úbytku kosti a později může vést až ke ztrátě zubu. Ovšem nejdůležitější je vaše péče. To znamená správná technika čištění s dočišťováním mezizubních prostorů a omezení rizikových faktorů jako je například špatná strava, stres a kouření,” dodává dentální hygienistka z Genesys Medical. 

Ačkoliv není dentální hygiena bezplatná, většina zdravotních pojišťoven na ni přispívá. Bližší informace vám poskytne buď přímo pojišťovna nebo vámi vybraná stomatologická ordinace. 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account