Spousta z nás sahá po „energy drincích“ ve chvíli, kdy padá únavou a potřebuje rychlou vzpruhu. Jenže někteří lidé – a bohužel často i děti – pijí energetické nápoje každý den. A za to jim jejich organismus rozhodně nepoděkuje. Proč se každodenní konzumaci „energeťáků“ raději vyhnout?
Dehydratace následkem pití
Hlavním „povzbuzovadlem“ bývá v energetických nápojích kofein, a to v poměrně velkém množství. A protože je tato látka silně diuretická (tedy odvádí vodu z organismu), hrozí konzumentům energy drinků dehydratace. Proto byste nikdy neměli tyto nápoje zahrnout do pitného režimu a spoléhat v zahnání žízně pouze na ně – důležité je doplnit je vždy dostatkem vody.
Srdce jako splašený zvon
Energetické nápoje mohou znamenat riziko také pro vaše srdce. Ve studii z roku 2019, kterou uveřejnil časopis Journal of American Heart Foundation, nechali vědci skupinu lidí vypít během hodiny dvě plechovky energy drinku a poté sledovali jejich srdce a tlak. Výsledek? Ještě čtyři hodiny po konzumaci nápoje u některých z nich zjistili abnormální srdeční aktivitu a vyšší krevní tlak. Ačkoli pro zdravého člověka není takový stav (pokud se neopakuje příliš často) nějak zvlášť ohrožující, pro lidi se srdeční vadou (o které navíc často ani nemusejí vědět) může být nebezpečný. I z těchto důvodů se nedoporučuje pití energetických nápojů u dětí nebo dospívajících – kanadský výzkum odhalil, že u adolescentů, kteří pravidelně konzumují „energeťáky“, stoupá výskyt srdečních problémů.
Zdravý úsměv v ohrožení
Kromě kofeinu bývají energetické nápoje plné cukru a také často obsahují kyselinu citronovou. A to je pro náš chrup velmi nebezpečná kombinace. Kyselina citronová totiž narušuje zubní sklovinu, čímž napomáhá kazivosti zubů. A ve „spolupráci“ s cukrem je váš chrup ve skutečném nebezpečí. Kromě toho v důsledku oslabené zubní skloviny vypadají zuby žlutější a jsou náchylnější k tomu, aby se na nich tvořily skvrny. Takže se energetické nápoje podepíšou nejen na jejich zdraví, ale i kráse…
Hlava jako střep
Další ze složek energetických nápojů je velmi často guarana (obsahuje velké množství kofeinu). Výtažky z této rostliny přímo působí na naši centrální nervovou soustavu – i díky tomu se cítíme po požití „energeťáku“ plni sil. Ovšem když se to s guaranou přežene (případně u citlivějších jedinců), jsou jejími vedlejšími účinky bolesti hlavy, úzkost, nespavost, výkyvy nálady… Především u lidí s některými onemocněními či užívajících některé skupiny léčiv může konzumace energetických nápojů vyústit v riziko srdečních či zažívacích obtíží, ale také v problémy učinit správné rozhodnutí, reagovat adekvátně ve vypjatějších situacích, v nadměrný stres apod.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account