Problémy s hemoroidy jsou velmi častým onemocněním. A přesto se o něm, na rozdíl od řady jiných chorob, téměř nemluví. A to je chyba. Nejenže se dají potíže s hemoroidy účinně řešit, ale lze jim i předcházet. Jak?
Každý z nás je má. Dokud nás však nezačnou trápit, nebereme je na vědomí. Potíže s hemoroidy přitom za život potkají téměř každého dospělého člověka. Pokud onemocnění nepodceníme a včas začneme s léčbou, můžeme se nepříjemného problému snadno zbavit.
Když se objeví krev
Hemoroidy jsou cévy v oblasti konečníku a řitního otvoru. Poměrně snadno u nich může dojít k zánětu nebo otoku, čímž vzniká onemocnění téhož názvu.
„Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Potíže s vnitřními hemoroidy poznáme zpravidla podle čerstvé sytě rudé krve ve stolici. Vnější bývají doprovázeny bolestivými stavy a krev se objevuje zejména, když prasknou – nejčastěji tedy po vykonání potřeby,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová a dodává: „Jedná se vlastně o čerstvou ránu, do které se dostane nečistota a dochází k zánětu.“
Neztrácejte čas
Zásadní je při léčbě potíží s hemoroidy jejich včasné podchycení. „Krev ve stolici nebo na toaletním papíře vyděsí každého. Stud ale bývá mnohdy silnější a návštěvu odborníka proto odkládáme,“ popisuje PharmDr. Miklášová nejčastější chybu.
Okamžitá reakce nás přitom může ušetřit mnohem větších problémů. „Jakmile začneme pozorovat příznaky, měli bychom začít dbát na velmi důkladnou hygienu a zavést režimová opatření v podobě péče o pravidelnou stolici – sem patří dostatek tekutin, vlákniny a pohybu,“ říká odbornice.
„Pomoci mohou v počátečních fázích i sedací koupele z dubové kůry ve vlažné vodě nebo některé volně dostupné prostředky, jako jsou masti nebo čípky s hojivým gelem, který zároveň uleví od bolesti,“ doporučuje.
Naše další kroky by následně měly vést k odborníkovi. Ten posoudí, o jak závažný problém se jedná a rozhodne o další léčbě. Ve většině případů je dostatečným řešením léčba konzervativní, někdy je však třeba provést operaci a hemoroidy odstranit.
Proč zrovna já?
Příčina potíží s hemoroidy bývá v mnohých případech nejasná. „Problémy často vznikají v důsledku genetických dispozic,“ objasňuje PharmDr. Miklášová.
Příčinou ale může být i sedavý životní styl s nedostatkem pohybu, strava chudá na vlákninu nebo bohatá na tuky, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a v neposlední řadě i nedostatečný pitný režim a vysoká tělesná hmotnost. „Vůbec nejhorší je, když se toto všechno spojí. Zejména ve vyšším věku jsou potom problémy s hemoroidy vysoce pravděpodobné,“ varuje odbornice. Další rizikovou skupinu tvoří také těhotné ženy a osoby trpící zácpou.
Prevencí problémů s hemoroidy je tak zejména pravidelný pohyb, který vykompenzuje celodenní sezení u počítače. Dbát bychom měli i na dostatečný příjem vlákniny – zařaďte proto do jídelníčku celozrnné výrobky a každý den si dopřejte ovoce a zeleninu. Důležité je i vynechat velké množství alkoholu a kouření.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account