Bolesti v podbřišku provázejí většinu žen při menstruačním cyklu. Ne vždy však tlak či ostré bodání znamená blížící se menstruaci. Bolesti mohou být způsobeny infekcemi, myomem nebo i křečovými žílami. Jak menstruační bolesti rozpoznat od jiných obtíží a kdy už je nutné vyhledat lékaře?
Nejčastější obtíže
Bolest v souvislosti s menstruačním cyklem zažije alespoň několikrát v životě téměř každá žena, některé je pak prožívají pravidelně. Bolesti v oblasti podbřišku však mají nejrůznější příčiny. Nejčastějším důvodem bývá dysmenorhea, tedy právě bolestivá menstruace. U některých žen se přitom mohou objevit i v průběhu ovulace.
„Pokud bolesti přicházejí v jiné intenzitě nebo v jiném období, než je žena zvyklá, měla by zvážit i další možné důvody. Běžně se totiž za bolestí skrývají například infekce močového měchýře a močových cest. Citlivě se projevuje také infekce pochvy, v menším množství případů i zánět děložního hrdla a výjimečně infekce dělohy nebo vaječníků. Pokud žena v minulosti opakovaně prodělávala tyto záněty, pak se mohou v dutině břišní a v malé pánvi vyskytovat srůsty působící bolesti chronické,“ říká renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
Křečové žíly ve hře
Menstruace a záněty představují ty nejčastější příčiny, bolest v podbřišku však může mít i méně obvyklé důvody. Zvláštní skupinu bolestí představují například ty vyvolané endometriózou. Je to stav, kdy se sliznice z dutiny děložní, tedy endometrium, dostane i do jiných ženských orgánů či jejich částí, kupříkladu do vaječníku, děložních vazů nebo pobřišnice.
„Tato sliznice v průběhu cyklu reaguje na hormonální změny stejně jako ta v děloze, a proto působí potíže. Vinu za bolesti lze přičítat i cystám na vaječníku, zvláště pak, dojde-li k jejich prasknutí. Po prasknutí cysty se může objevit náhlá bolest, která ale většinou do 20 až 30 minut ustoupí,“ radí lékař.
Za potížemi v oblasti podbřišku někdy překvapivě stojí i křečové žíly. Ty se totiž nenacházejí pouze na nohou, ale zvláště u žen po porodech se objevují též kolem dělohy. Problémy představuje také myom, tedy nezhoubný nádor z děložní svaloviny. U myomu ovšem nezáleží na velikosti, ale na tom, kde roste. Protože i malý útvar, který roste směrem k děložním vazům, může působit velké bolesti. Naopak u většího myomu rostoucího volně mezi střeva do dutiny břišní se příznaky nemusejí objevit vůbec.
Kdy raději k lékaři
Typická bolest při menstruaci bývá většinou silnější těsně před začátkem krvácení. Bolestivé projevy mohou provázet i premenstruační syndrom (PMS), a to až několik dní před startem cyklu. Obtíže však postupně poleví se spuštěním menstruačního krvácení, tedy v průběhu prvního či druhého dne. Pokud je menstruace bolestivá jen mírně a neznamená pro ženu žádná omezení, pak se jedná o běžné projevy cyklu. V těchto případech není nutné lékaře vyhledávat, žena si vystačí s tabletou proti bolesti a doplněním potřebných látek. Důležité je tělu dodat dostatek magnézia či vitaminu B6 neboli pyridoxinu. Pro lepší účinek jsou vhodné komplexní přípravky určené přímo na projevy menstruace.
Žena by však měla zpozornět ve chvíli, kdy registruje další nepříjemné příznaky. Jde o intenzivní bolest provázenou závratěmi, zvracením či mdlobami. Jestliže je bolest na počátku menstruačního krvácení slabší a s postupující menstruací sílí, pak jde o charakteristické příznaky zmiňované endometriózy. V těchto případech je dobré poradit se s lékařem, na nějž se je třeba obrátit i při bolestech v podbřišku, které přímo nesouvisejí s cyklem – například při zánětu močového měchýře, jenž se projevuje tupou či pálivou bolestivostí uprostřed podbřišku a častějším močením.
„Projevy zánětu ovšem pociťujeme spíše postupně a většinou nejde o okamžitou bolest. Ale zvláště u bodavých a píchavých bolestí, které vznikly náhle, je vhodné lékaře vyhledat co nejdříve,“ říká MUDr. Turčan.
Foto: Shutterstock
Jak menstruační bolesti rozpoznat od jiných obtíží jako je například infekce, myomem nebo křečové žíly?
-
Připravte se na plavkovou sezónu se skvělou masážní technikou DRY BRUSH
DanielaLahodová||Krása a zdraví
Toužíte po krásné a jemné pokožce celého těla? Této masážní technice podlehly i mnohé celebrity, vždyť chůze po červeném...
-
Košile, večerní róba nebo plavky? Jaký šperk se hodí absolutně ke všemu? My to víme!
Petra Kubal||Krása a zdraví
Základy šatníku jako bílé tričko, košile, černé kalhoty a trenčkot máte vzorně vyrovnané ve své šatní svatyni a jen...
-
Potraviny přirozeně zvyšující hladinu testosteronu
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Máte deprese, jste apatičtí, podráždění a postrádáte nejen sexuální energii? Pak můžete mít nižší hladinu testosteronu! Upravte svůj jídelníček...
-
Nedaří se nám mít miminko, bolí to, slýchá nejčastěji Nikola Vojtášková a pustí se do práce
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, dole bez starostí, péče o tělo, rozhovor
Potíže s otěhotněním a bolestivá menstruace jsou nejčastější potíže, které přivedou pacientky do ordinace. Znamená to snad, že mezi...
-
Jak odhalit příznaky artrózy a jak rychle začít s léčbou
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku....
-
Důležité je nesoudit, říká Markéta Brandani, koordinátorka pomáhající párům, jež podstupují proces IVF
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, těhotenství, zajímavosti
IVF léčba není nic snadného, ale pokud se k tomuto kroku uchýlíte, nebudete sama. Získáte průvodkyni, která vám bude...
-
Otestovali jsme nádherné personalizované šperky Praqia Touch
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Speciální příležitosti si žádají speciální dárky. A personalizace není jen trendem posledních let. Je to hlavně způsob, jak můžete...
-
Syté a tmavé odstíny inspirované přírodou – to jsou trendy letošního podzimního líčení
KristinaGrey||Krása a zdraví
Beauty of Nature (Krása přírody) to je nová kolekce ARTDECO, která vás zve do mystického vzdáleného světa. Syté tmavé...