Fakt, že béžový trenčkot je nepostradatelným kouskem ve skříni každé ženy víme i ze světa módních časopisů. Jaká je ale historie tohoto ikonického kabátu? Věděli jste, že byl původně vyvinut pro armádní účely? Kabát, který dnes koupíte za více než 40 tisíc korun byl původně myšlen jako součást uniformy.
Ikonický kabát jako součást uniformy
Historie trenčkotu sahá do roku 1901, kdy si ho Thomas Burberry nechal patentovat. Světověznámý kostkovaný vzor si pak stejnojmená módní značka patentovala v roce 1914.
Původně byl trenčkot (Trench Coat neboli v překladu zákopový kabát) vyvinutý jako alternativa k těžkým keprovým kabátům, které nosili vojáci britské armády v době první světové války. Otcem trenčkotu se stal již zmíněný Thomas Burberry, objevitel materiálu gabardénu (anglicky gabardine – hustá vlněná nebo bavlněná tkanina), který z této lehké, ale zároveň nepropustné, látky navrhl pláště pro příslušníky britské armády, původně v olivové barvě.
Trenčkot se stal součástí poválečné módy nejednoho muže
Ale protože ve válce měly své místo i ženy, ať už jako úřednice, nebo zdravotní sestřičky, byla navržena i jeho, dnes již legendární, dámská verze. Pro svoji praktičnost a zároveň universální eleganci si po válce našel místo v šatníku mnoha lidí i známých osobností a když se v něm Audrey Hepburn objevila v poslední scéně Snídaně u Tiffanyho v béžové variantě tohoto oblíbeného kabátu, bylo jasné, že se stane nesmrtelným.
Nadčasovost a kvalita na prvním místě
Dnes je tento kabát součástí šatníku snad každé celebrity, či vysoce postavené manažerky. Jeho vlastnosti a šarm fungují i po více než sto letech, a tak se Burberry trenčkot stal opravdu nesmrtelným kouskem oblečení a vysněným kabátem mnoha žen celého světa.
Legendární Chelsea Heritage Trench Coat / Burberry
Pro svoji kvalitu, nadčasovost a eleganci si kabáty Burberry vybudovaly popularitu i u královské rodiny. Kate Middleton zvolila teplejší variantu v podobě zimního kabátku.
Foto: Pinterest
Tagy:inspirace móda zajímavosti