Někdy nás k lékaři dožene nepříjemné škrábání v krku a nakonec se nestačíme divit, že odcházíme z ordinace s několika předpisy na nejrůznější léky, včetně antibiotik. Mnoho lidí je toho názoru, že lékaři mnohdy rozdávají antibiotika jako bonbóny. Pravdou je, že zatímco často bychom se bez nich neobešli, jindy jsou nadbytečná.
Zejména u dětí je nadměrné a zbytečné užívání antibiotik spíše na škodu.
Na co antibiotika vlastně jsou?
Antibiotika léčí bakteriální infekce, ale ne ty virové. Přesto se často předepisují i tehdy, není-li známá přesná příčina vašich obtíží. Jestliže tedy přijdete do ordinace s rýmou, kašlem a teplotou, nejsou antibiotika vždy tím správným řešením. Lékař by se měl nejprve ujistit, zda se skutečně jedná o bakteriální infekci.
Jiné je to v případě, že se váš stav po několika dnech zhorší a k příznakům obyčejného nachlazení se přidají další, mnohem vážnější. Tehdy je skutečně na místě nad použitím antibiotik zauvažovat.
Nadmíra či nedůslednost přináší komplikace
Nadměrné užívání antibiotik může způsobit jejich neúčinnost v momentě, kdy je budete skutečně potřebovat. Tělo si na přísun obsažených látek snadno zvyká a i silnější antibiotika nemusí fungovat tak dobře, jak by měla. Resistenci si mohou vytvořit i bakterie, které by právě jimi měly být zahubeny. Stačí pár jedinců a celý koloběh může začít nanovo.
Problém nastává i v případě, že budete nedůslední v dodržování intervalů mezi jednotlivými dávkami. Přesný odstup je třeba dodržovat proto, aby byla hladina působící látky v těle co nejkonstantnější, bez výrazných výkyvů. Když si dávku zapomenete vzít nebo se s jejím užitím zpozdíte, riskujete, že po určitý čas nebude protilátek v těle dostatek, a vy tím dáváte infekci možnost volně bujet. Stejné je to v případě, že s užíváním antibiotik skončíte dříve, než vám určil lékař.
Méně je více
Pokud nejste příznivcem antibiotik, a přesto vás trápí čas od času potíže, na které vám je lékař předepíše, vyžádejte si podrobnější testy, než k jejich užívání přistoupíte. Obecně platí, že mezi jednotlivými léčebnými kúrami by měl být odstup minimálně čtvrt roku. Aby byla léčba efektivní a antibiotika zabrala, jak mají, nedoporučuje se překračovat dvě léčebné kúry do roka. Bavíme se ale o případech, kdy jsou předepisovány léky se stejnou účinnou látkou.
Antibiotika jsou výborná věc, jež zachraňuje miliony lidí po celém světě. V jejich používání bychom ale měli být střídmí a užívat je skutečně pouze v případě potvrzené bakteriální infekce.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account