Minulý týden obletěla svět smutná zpráva o odchodu Libuše Šafránkové do hereckého nebe. Byla to zdrcující zpráva nejen pro její rodinu a přátelé, ale také pro všechny milovníky české kinematografie. Troufneme si říci, že patřila mezi naše nejpopulárnější a nejlepší herečky. Pojďme na počest charismatické ikony českého filmu připomenout její nezapomenutelné filmové role, ve kterých naplno ukázala své charisma a jedinečný talent.

Budeš nám chybět, Popelko!

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Tento debut do světa pohádkové říše patří mezi nejoblíbenější pohádky nejen u nás, ale také v Německu. Pohádka, kterou natočil režisér Václav Vorlíček, totiž vznikla v německé koprodukci. Málokdo ví, že Libuška Šafránková se k roli dostala tak trochu náhodou. Původně totiž Popelku měla hrát Jana Preissová, která ale roli odmítla kvůli svému těhotenství. I pohádkový princ Pavel Trávníček měl být původně obsazen Janem Hrušínský. 

Jak utopit doktora Mráčka (1974)

O rok později dostala Libuška Šafránková možnost ukázat svůj herecký talent ve snímku Jak utopit doktora Mráčka, který vznikl opět pod taktovkou Václava Vorlíčka, a kde ukázala svůj komediální talent po boku Jaromíra Hanzlíka. Díky tomuto snímku se však zapsala nejen do filmové historie, ale také té módní. Její krátký účes byl po mnoho dalších let stylem mnoha žen, které se jím inspirovaly.

Vrchní, prchni (1980)

Legendární film Zdeňka Svěráka, o jehož režii se postaral Ladislav Smoljak, vyprávěl příběh o knihkupci Daliborovi Vránovi. A právě v tomto filmu si Libuše Šafránková zahrála po boku svého manžela Josefa Abrháma, se kterým prožila neuvěřitelných 30 let.  

Třetí princ (1983)

Česká filmová pohádka Třetí princ režiséra Antonína Moskalyka vznikla na motivy Karla Jaromíra Erbena v roce 1982, ale svou premiéru si odbyla o rok později. A stala se další legendární pohádkou, kterou si zamiloval celý český národ! Libuše Šafránková si v ní zahrála dvojroli, a to princeznu Milenu a princeznu ze Země Démantových skal. Co jste ale možná netušili, je, že v této pohádce namluvila roli tehdy čtrnáctileté Lucii Zedníčkové, která si zahrála malou kejklířku a provazochodkyni. 

Kolja (1996)

Oscarový snímek Kolja z dílny Jana a Zdeňka Svěrákových byl koncertem filmového plátna. Za svůj výkon v roli zpěvačky Kláry si Libuše Šafránková odnesla Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli zcela oprávněně. 

Báječná léta pod psa (1997)

Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru Michala Viewegha, vyprávěl s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. Libuška Šafránková ve filmu skvěle ztvárnila manželku Helenu, které se v manželství s Alešem (Ondřej Vetchý) narodí syn Kvído. Za tuto roli si vysloužila další nominaci na Českého lva a ovace publika ve stoje. 

Foto: filmový archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account