Život ženy je občas plný překvapení. A co teprve ten, ve kterém se rozhodne cestovat do vesmíru? Pojďme se společně podívat na životní příběh jedné z mimořádných žen, které měly tu čest vidět život na naší planetě z ptačí perspektivy. 

Nancy Jane Sherlock Currie, rozená Nancy Jane Deckerová, se narodila 29. prosince 1958 v americkém stádě Delaware. Její zvědavost a odvaha způsobily, že byla jednou z mála žen, které měly možnost podívat se do vesmíru. A zalíbilo se jí tam natolik, že se do jeho mrazivé pustiny vydala hned čtyřikrát. 

Cesta ke hvězdám 

Těžko říct, zda Nancy v dětství přemýšlela o tom, že bude jednou z průkopnic letu do vesmíru. Absolvovala střední školu ve městě Troy a následně se zaměřila na studium biologie na Ohio State University. 

Po skončení školy v roce 1980 zamířily její kroky do armády, kde se přihlásila ke studiu letectví. Za několik let se z ní stala pilotka vrtulníku. Zároveň si ještě doplnila vzdělání na University of Southern California, které ukončila v roce 1985. 

O dva roky později se přihlásila do služeb NASA, kde absolvovala výcvik pro kosmonauty, který úspěšně dokončila na začátku 90. let. 

Ve vesmíru 

Do vesmíru se Nancy podívala hned čtyřikrát. Poprvé to bylo při misi STS-57 Endeavour, která proběhla od 21. června do 1. července 1993. Cílem této mise byl Spacelab, jinak řečeno vesmírná laboratoř. Zde se prováděla řada mikro gravitačních experimentů.  

Podruhé se do vesmíru vydala na misi STS-70 Discovery, která proběhla od 13. července do 22. července 1995. Cílem této akce bylo vynést družici TDRS-G na oběžnou dráhu. Jednou ze zajímavostí této mise bylo, že posádka každé ráno vstávala na budíček ve formě české písně Škoda lásky. 

Potřetí se Nancy dostala do vesmíru při misi STS-88 Endeavour, která probíhala od 4. do 13. prosince 1998. Cílem této mise byla cesta k Mezinárodní vesmírné stanici. Součástí celé akce byly tři výstupy mimo kabinu. 

Poslední misí této astronautky byla mise STS-109 Columbia, která se uskutečnila mezi 1. a 12. březnem 2002. Cílem mise byla cesta k Hubblovu vesmírnému teleskopu kvůli jeho údržbě.  

Po skončení vesmírných misí se stala hlavní inženýrkou v technickém bezpečnostním středisku NASA. Také je docentkou průmyslového inženýrství na univerzitě v Severní Karolíně. 

Za celou svou kariéru Nancy strávila ve vesmíru 41 dní, 15 hodin a 32 minut. 

Ocenění práce 

Díky svému nasazení a bezchybné práci Nancy získala celou řadu ocenění. Mezi nimi jsou: 

*enzo* Záslužnou legii 

*enzo* Medaili národní obranné služby 

*enzo* Armádní servisní pásku 

*enzo* Medaili NASA za vynikající vedoucí práci 

*enzo* Medaili NASA za výjimečnou službu 

*enzo* Silver Snoopy Award 

A celou řadu dalších významných titulů. 

Nancy Jane Currie se nebála a dosáhla jedné z největších poct, kterých se lze v životě dočkat. Také ukázala všem, že i ženy si dokáží vybojovat své místo při technicky náročných misích. 

Zdroj obrázků: Pinterest.com, Adam Miller, Samuel Branch & Raphael Nogueira/Unsplash

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account