Známá režisérka, bývalá ministryně kultury, ale hlavně je to žena, která vypráví dechberoucím příběhy, nebojí se ukázat to, co by jiní nejraději skryli a práce je pro ni doslova životní styl. Královna časosběrných dokumentů v těchto dnech slaví své narozeniny, a navíc je v mnoha ohledech světovou rekordmankou. Co o sobě prozradila?
Začátky
Helena Třeštíková vystudovala FAMU a ze všeho nejdříve se věnovala dramaturgii. Postupně jí její umělecké choutky zavedly k režii. Touha vyprávět reálné příběhy neotřelou cestou ji dotáhla až k časosběrným dokumentům, kterými je teď proslulá.
Časosběrné dokumenty, drogy a krádež
Stává se, že režisérka točí i několik dokumentů najednou. Je to proto, že sleduje osudy lidí v jejich reálném životě a podmínkách, které jim přináší život do cesty. Nejzásadnější z dokumentů jsou Manželské etudy, který monitoruje život šesti párů od momentu jejich svatby.  Ukazovat úplně běžný život s problémy, které v tu dobu řešily i další rodiny. Dokument se měl původně točit šest let, zaznamenal ale velký úspěch, a tak se po pauze k němu režisérka několikrát vrátila a pokračovala v natáčení. Některé z párů se ale mezitím rozvedly. Helena Třeštíková je rekordmanka v délce natáčení dokumentů, protože jeden tvořila více než 26 let!
„Když začínám nový dokument, tak nepřemýšlím o tom, že bych ho nikdy nedokončila, třeba proto, že bych se toho nedožila. Prostě uvažuji tak, že je to můj projekt a já ho dokončím. Často ale bojuji se spolupracovníky. Nemyslím tím, že by s nimi byly problémy, ale jakmile se dokument točí mnoho let, tak se na něm vystřídá několik kameramanů a každý má jiný styl a způsob, jak zachycuje to, co se odehrává před ním. A já se snažím, aby měl dokument ucelenou podobu. Takže je to těžké, to vše ukočírovat.“, vypráví Helena Třeštíková v jednom z rozhovorů.
Filmoví odborníci ale chválou nešetří a například časosběrný dokument Katka, o narkomance, která se protlouká těžkým životem, jež ovlivňuje její závislost, vynášejí do nebes a zasypávají hromadou ocenění. Najdou se samozřejmě i kritici, kteří nejvíce poukazují na nekvalitní grafickou stránku dokumentu, ale důležitý je příběh, který ve své syrovosti odkrývá, co závislost provede s člověkem a jeho blízkými. Natáčel se čtrnáct let.
Natáčení dokumentů stojí Helenu Třeštíkovou nejen tuny času, ale dokonce i majetek. Hlavní hrdina dokumentu, René, jí totiž vykradl byt. I přesto pak pokračovala v natáčení jeho příběhu. Ač se René ke krádeži přiznal, ve své zpovědi zdůraznil, že nezná důvod, proč to udělal.
Ministryně kultury
Helena Třeštíková se stala v roce 2007 ministryní kultury. I tento post je ale ověnčen jedním rekordem – z pozice odchází po 16 dnech! Je to evropský rekord. Tento post vyžadoval nejen obrovskou dávku diplomacie, ale také nahlédnutí pod pokličku institucím a politickým manévrům. To ji natolik překvapilo a otrávilo, že raději odstoupila.
Známá režisérka miluje portské víno a potěší ji, když ji vezmete na pečené kaštany. V těchto dnech slaví své narozeniny. Viděly jste některý z jejích dokumentů? Co to ve vás zanechalo?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account