296

Jana Collins, vlastním jménem Dr. Zuzana Adamson přichází na trh s novou knihou Sex v Praze 2. První díl se stal úspěšným bestsellerem a proto jsem se rozhodla, že vám v dnešním rozhovoru představím inspirativní ženu, kterou Zuzana rozhodně bezesporu je. 

Od svých 19 let žije střídavě mezi Prahou a Paříží. V Praze vystudovala pedagogickou fakultu (obory český jazyk, literatura a výtvarná výchova), později v Paříži obhájila na Sorbonně doktorskou práci o díle Milana Kundery. Působila jako novinářka a dopisovatelka českých a francouzských novin a časopisů a během studií spolupracovala jako médium v kabinetu známého francouzského léčitele. Zabývala se také zkoumáním sexuality a vztahů žen a mužů a jejich odlišnostmi u různých národů. Od roku 2007 vybudovala mezinárodní B2B média pro kongresovou a incentivní turistiku a luxusní cestovní ruch. Za své aktivity byla zvolena 4200 profesionály z celého světa dvakrát za sebou jako TOP 100 vlivových osobností na světě v oboru. Má ráda buddhismus, jógu, cestování a poznávání lidí a různých kultur.

Co vás přivedlo k psaní?

Píšu od svých pěti let. Babička s dědou mě vzali v létě k tetě do Lázní Libverda. Teta měla krásný starý psací stroj a já na něm napsala knihu s obrázky. Byl to takový svérázný katalog nemovitostí. Každý dům měl odlišnou energii a Ducha.

Proč jste si zvolila zrovna erotickou novelu? 

V literatuře najdeme autory, kteří se dovedou na deseti stranách rozněžňovat nad kachnou na pomerančích, zapíjenou Beaujolais ročník 1982. Tak mě takhle podobně baví popisovat sexuální aktivity postav. Ale v mé nové knize najdete také životní příběhy tří kamarádek podnikatelek a také to, jak se po svém vyrovnávají s nouzovým stavem.

Kdo je vaším největším literárním vzorem a idolem?

Mám hodně oblíbených knih. Mám ráda Dostojevského, velmi mě “dostal” prorocký román Jeana Raspaila Tábor Svatých, který jsem přeložila do češtiny a vydali jsme ho před rokem. Taky miluju romány jako Daleko od hlučícího davu Thomase Hardyho, Vladislava Vančuru, Ladislava Klímu, Evžena Bočka. Teď koukám, že jmenuju samé chlapy. 

Zrovna vám vyšla nová kniha Sex v Praze 2, která vypráví o aktuálním dění spojené s hledáním životní lásky a COVID-19. Jak vás osobně ovlivnil rok 2020?

Jsem podnikatelka – už 13 let dělám mezinárodní B2B média – máme papírové časopisy, online média, Youtube Channel, B2B marketing v oblasti kongresové a incentivní turistiky. Vlastizrádnou vládou protiústavně vyhlášený nouzový stav, zrušení veletrhů a eventů po celém světě v podstatě můj vypiplaný podnik, jehož vizí a misí je spojování národů celého světa v konstruktivním a prosperujícím duchu, zastavil. Setkávací průmysl, jak se náš obor také nazývá, je jedním z nejvíce postižených.

Já jsem světoběžník, jsem doma na thajských ostrovech, na Bali, v Singapuru, v Paříži, v Praze. Ještě v lednu jsem byla pozvaná na ATF, což je politicko-ekonomické fórum pro země Aseanu; byli jsme u sultána v Bruneji. V pětihvězdičkovém hotelu mě zasekl výtah a já už myslela, že tam skončím. Jako by to byl nějaký apel, co se o pár měsíců později stane. Tak mě to v březnu “zaseklo” v Praze. No a od té doby jsem tady. Mimochodem lockdown je ve vězeňské terminologii “zavřít vězně.” Zřejmě nás vláda prodala za půjčky od MMF. Obchod s lidmi je myslím trestný čin.

Jelikož první díl Sexu v Praze byl bestsellerem, tak jsem se rozhodla, že v té vnucené “karanténě” napíšu druhý díl. 

 

Jaké byly vaše první pocity, když jste knihu držela v ruce?

Mám z ní velkou radost. Přivezli nám knihy z tiskárny, která odvedla hezkou práci a skládali, kolem šel soused a když uviděl titulek a slovo sex, tak se na mne začal usmívat jako sluníčko a od té doby se na mne usměje, kdykoli mě vidí. Kniha má přinášet radost a dobrou náladu i v této náročné době.

Třicet tři kapitol, tři dějové linie, příběhy tří žen jsou protkány hovory o lásce i sexu. Humor střídá zamyšlení nad důvody nouzového stavu v širším kontextu. Kde jste tentokrát čerpala svou inspiraci? 

Inspirace přichází vlastně odevšad – z okolí, od přátel, charakterů a postav, které mne obklopují. Když píšu, tak si připadám trochu jako reportér, který zaznamenává skutečnost. Ta se odehrává v mé mysli jako film. A já vlastně ten film streamuji a převádím do slov a vykresluji kontext.

Kniha je volným pokračováním erotické novely Sex v Praze, která vyšla roku 2012. Ta se stala bestsellerem. Kterou ze svých knih máte vlastně nejraději?

Každá kniha je jiná a jsou to takové mé dětičky. V prvním dílu je to hodně o sexu a romantice, o vášnivém vztahu hlavní postavy Hany k záhadnému muži. Postava záhadného muže se zalíbila panu režisérovi Vítu Olmerovi a chtěl podle mé knihy natočit film. To bych ráda, film. Ve druhém dílu jsem se víc zaměřila na každou ze tří kamarádek – Hanu, Lucii a Betty – a jejich odlišné životní osudy: rodinu, práci, vztahy, sex. Tři úspěšné podnikatelky a tři příběhy: jedna má velkou lásku, druhá si užívá hlavně sex s různými muži a třetí hledá svého prince na bílém koni, ale naráží na samé pochybné existence. No a v obou dílech jsem si neodpustila rozvíjet úvahy o současné společnosti. Mám ráda, když se děj příběhu mísí s úvahami.

Jaké skupině čtenářů byste svou knihu doporučila? 

I když píšu pro ženy, docela mne potěšilo, že moje knihy čtou nejen ženy, ale i muži. Dostala jsem od nich i různé skvělé ohlasy. Obecně moje knihy jsou pro inteligentní čtenáře, kteří pochopí nadsázku. Věkově dvacet let a více.

Má kniha nějaké poselství?

Myslím, že si v ní každý může najít něco, co ho upoutá nebo zaujme, nebo nad čím se zamyslet. Je tvůrčí a pestrá. Když jsem ji psala, tak jsem bavila samu sebe. Věřím, že pobaví i podobně naladěné čtenáře. Poselství je takové, že s tvůrčím přístupem k životu a humorem projdeme každou krizí.

Kým jiným je Zuzana Adamson kromě spisovatelky?

Jsem doufám člověk a nadále jím zůstanu, a také energie, vibrace a frekvence, vědomí a hlavně Spirit. Jsem filozof života, světoběžnická podnikatelka, dobrodružná povaha, milující bytost. Hovořím sedmi jazyky a cítím se doma na mnoha místech. Ráda bych, abychom si jako lidstvo utvářeli mír, konstruktivní spolupráci, prostor ke svobodě a rozvoji, duchovní poznání. Doba je nyní rozvířená. Kromě vydavatelství na odborná média, o kterých jsem mluvila, jsem také v roce 2012 založila vydavatelství 48. Gam, kde vydáváme knihy, které píšu, nebo které mne zaujmou a přeložím do češtiny.

Proč jste si vybrala psaní pod pseudonymem Jana Collins? 

Vytvořila jsem si spisovatelskou postavu Janu Collins, protože mne baví si s tím hrát – spisovatelka zasahuje do děje, vnáší požadavky na postavy, někdy i komentuje jejich chování a jednání, někdy jí to postavy bojkotují a vyskakují ze zadání, dělají ci, co chtějí, a mne to baví a taky se tím bavím. Věřím, že ten přesah a humor plynoucí z autorské postavy čtenáři ocení. Je to postava, stejně jako hrdinové. První díl Sexu v Praze byl míněn trochu jako parodie na romány – červenou knihovnu Jane Collinsovou, tak jsem pak už u pseudonymu zůstala. 

Kolik času vám zabere napsání jedné knihy?

Plus mínus tři měsíce. Když jste ale i vydavatelka, tak napsáním ten proces nekončí. Hledám grafiky nebo grafičku, potom se kniha zpracovává do layoutu, přemýšlím, jak bude vypadat obálka, protože já tvořím i tohle, případně domlouvám s fotografy, který hledá modely (u prvního dílu) atd. A také tiskárna – musíte vybrat tu správnou, kde je optimální poměr ceny a kvality a také kde se můžete spolehnout, že vše bude podle plánu. Jsem v tomhle vycvičená z B2B časopisů. Určené pro čtenáře ze všech zemí, lítaly po světě na veletrhy, takže ze strany tiskárny musely být všechny termíny přesně dodržené. Tak dopoledne přivezla tiskárna časopisy, a odpoledne letěly v krabicích do Šanghaje.

Jakou radu byste dala začínajícím spisovatelům? 

Najděte svůj vnitřní spisovatelský “hlas,” a toho se držte. Různé školy psaní jsou možná dobré, ale sekají ty autory jako Baťa cvičky, jak se říká. Naučí vás třeba různé zásady psaní, to sice ano, ale nemyslím si, že to je pro spisovatele úplně podstatné. Pro mne je podstatný obsah sdělení a také originalita autorova vidění světa. A potom také to, jak si to umí obhájit. Originalitu a autenticitu je potřeba v sobě objevit a vytáhnout na světlo. Musíte si položit zásadní otázku: proč vlastně chci psát?

Kolik knih ročně vy sama přečtete?

To opravdu nedovedu spočítat. Když mám čas, tak čtu víc, ale v poslední době miluju dívat se na Youtube videa a poslouchat zajímavé osobnosti. Miluju lidskou individualitu a vytříbenost poselství, příběhy, různé osudy. Je to možná i proto, že v tom “lockdownu” se člověk méně setkává s jinými lidmi. 

Kdo je vaše oblíbená literární postava?

Moje oblíbená postava je postava, o které přemýšlím už asi několik let – ženská postava, která bude v nějakém mém dalším díle – humoristickém, třeba v sitcomu. Mám ji v hlavě a prochází se mi tam, je ohromně živá, jen to hodit na papír a vodit ji do situací, kde se bude projevovat její specifická osobnost: vybíravá, náročná, investigativní, lidská, ezoterická. Někdy se chovám jako ona a takové komické situace si zkouším “naživo,” v běžných reálných situacích a interakcích s lidmi. Situace si graduji, vedu směrem ke komičnu. Jen to sepsat. Žijeme filmy podle našich scénářů.

Na čem zrovna pracujete?

Před osmi lety vydaný Sex v Praze měl podtitulek O nespoutané vášni uprostřed spoutané Evropy. V období nouzového stavu na jaře jsem napsala druhý díl s názvem O lásce a vášni v Srdci roz-korona-vířené Evropy. A nyní začínám psát třetí díl. Už mám jeho podtitulek: V záři královské lásky v osvobozené Evropě. Ta kniha se děje právě nyní. Všichni se do ní můžeme zapojit. Znáte to, na počátku bylo slovo a to slovo stvořilo svět.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2021?

Kromě toho žít svůj osobní život v lásce, radosti a harmonii jsou moje plány žít ve svobodné zemi, v právním státě respektujícím ústavu, svobodně dýchat čerstvý vzduch, pokračovat v mém podnikání (B2B média pro obor kongresové a incentivní turistiky) s vizí spojování národů celého světa v konstruktivním a prosperujícím duchu, tudíž cestovat s touto vizí nadále po světě, bez kovidpasů a podobných nesmyslů a omezení. Je zřejmé, že mimo Evropu je celá to koronafejk pandemie již minulostí, zatímco zdejší vlády se drží scénáře, který má tento stav uměle udržovat a posunovat směrem k chorým cílům o totalitní společnosti. Tohle je věc, která by nyní měla vážně zajímat každého člověka této země. Ale více se dozvíte v Sexu v Praze 2.

Foto: archiv

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account