Těch, kteří by nikdy neslyšeli jméno Conzoleezza Riceová je jako šafránu. Tato žena se stala první ženou černé pleti, která si vybojovala pozici v úřadu ministerstva zahraničí Spojených států amerických.  

Condoleezza se narodila 14. listopadu 1954 v americkém Birminghamu. Jejím otcem byl pastor a její matka pracovala jako učitelka hudby. Vzhledem k tomu, že v době jejího narození probíhal konec rasové segregace, nebyly poměry v její rodině nikterak bohaté. 

Příprava na kariéru 

Malá Condoleezza však už od ranného věku inklinovala ke studiu. Po střední škole se přihlásila ke studiu politických věd. Svá vysokoškolská studia ukončila na vyhlášené univerzitě Notre Dame ve státě Indiana. Poté pokračovala v dalším studiu a získala titul Ph.D. 

Jedním z jejích učitelů byl dokonce otec Madeleine Albrightové, který ji blíže přiblížil problematiku SSSR. Ta ji zaujala natolik, že v 80. letech zveřejnila studii, která reflektovala postoje československé armády vůči SSSR. 

Politické úspěchy 

V roce 2004 byla Georgem Bushem navrhnuta do funkce ministryně zahraničí. O několik měsíců byla s drtivou převahou zvolena Senátem do funkce. Tím ale výčet jejích politických úspěchů nekončí. Condoleezza je také vůbec první ženou, která zastávala funkci poradce pro národní bezpečnost. 

Během svého aktivního politického období si za svou práci vysloužila titul jedné z nejmocnějších žen světa. 

Condoleezza však neměla pouze příznivce, ale i řadu kritiků a odpůrců. Velmi diskutovanými tématy během jejího působení ve vládě byl rozmach terorismu na území USA. Zvláště pak události z 11. září naznačují, že bylo možné jim vhodnými kroky zabránit. Dalším diskutovaným tématem ve spojení s její osobou je i válka v Iráku.

Hudebnice 

Zajímavostí je, že jí maminka přivedla ke hře na klavír. Ačkoliv Condoleezza nehrála nikdy profesionálně, občas se uvolila ke hře na klavír při důležitých státních návštěvách. Hrála například před královnou Alžbětou II., v doprovodu Arethy Franklin.  

Zdroj obrázků: Pinterest.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account