Jak může jeden pohled a jedno gesto zničit kariéru – a udělat ze ženy ikonu? To si na vlastní kůži ověřila československá gymnastická hvězda šedesátých let, Věra Čáslavská.

„Dnes jsem nejšťastnější stvoření pod sluncem, maminka mne zavedla k paní Bosákové do tělocvičny. Cvičila jsem na bradlech a za čtrnáct dní mám přijít znovu,“ napsala si 13. března 1957 do deníku pozdější světová gymnastická hvězda, z níž se měla stát bojovnice za svobodu okupovaného národa.

Věra Čáslavská 1968: Celebrita z Československa

Přeskočme o jedenáct let kupředu. Z Věry Čáslavské je olympijská a světová vítězka, celebrita, druhá nejpopulárnější žena na světě po Jacqueline Kennedyové-Onasisové. Její svatba v katedrále mexického hlavního města, kde si bere olympijského reprezentanta v běhu Jiřího Odložila, vyvolá v říjnu 1968 celonárodní mexické šílenství

Věra, Čáslavská, gymnastka, sedící, s, medailí, olympiáda 1968

Čáslavská byla mladá, krásná, měla za sebou hvězdnou kariéru – předchozího roku 1967 získala na mistrovství Evropy v Amsterodamu zlato ve všech disciplínách, o tři roky dříve urvala tři zlaté na mistrovství světa v Tokiu.

Úspěch pro okupované Československo

Navíc byla reprezentantkou malého národa, tehdy čerstvě okupovaného Sovětským svazem.

Čechoslovákům okupanté připravili připravil mnohé ústrky i na sportovním poli: českoslovenští reprezentanti například do Mexika dostali povolení odjet až mnohem později než sovětští, kteří tak měli mnohem více času se aklimatizovat.
Československo přesto získalo třináct medailí a skončilo mezi státy celkově sedmé. Byl to obrovský úspěch.

„Celá republika žila olympiádou, byli jsme jako národ strašně zraněni a všichni k nám vzhlíželi. A my jsme se všichni hrozně snažili dostat ze sebe maximum, abychom závodníky země okupantů porazili,“ rozhovořila se Čáslavská pro Paměť národa.

Jediný pohled zničil kariéru

Jediný pohled, gesto. A jeden podpis. To bylo vše, co stačilo Věře Čáslavské zničit kariéru snů. Když na stupíncích vítězů v Mexiku v říjnu roku 1968 odvrátila hlavu a při zvucích sovětské hymny hleděla do země, ještě netušila, co ji čeká.

Bylo to gesto logické – logické vzhledem k okupaci i vzhledem k tomu, že porota nespravedlivě „doplnila“ její sovětské soupeřce body tak, aby se o medaili rozdělily.
Zkrátka sport na této úrovni byl – a je – politika.

Mimochodem, tu svatbu v kostele jí komunisté také neodpustili. Stejně jako zmiňovaný podpis, kterým podpořila petici Ludvíka Vaculíka a spol. Dva tisíce slov. Čáslavská podpis nikdy neodvolala, ačkoli ji k tomu nabádali mnozí „dobří přátelé“ (ve službách tajné bezpečnosti).

Odjela do Mexika

Pravda, kariéru si Čáslavská zničila na samém jejím konci. V srpnu následujícího roku se jí narodila dcera Radka, o pět let později syn Martin. Zvládla v Československu i vystudovat Fakultu tělesné výchovy a sportu.

Práci ale sehnat nemohla, komunistický režim ji deprimoval domovními prohlídkami, v roce 1971 ji ze svých řad dokonce vyloučila Tělovýchovná jednota Rudá hvězda Strašnice.

Zlom přišel, když v roce 1971 nebyl Sovětský svaz schopen dodávat Kubě uhlí. Mexiko se nabídlo, že dodávky supluje – výměnou za „ikonu“ Věru Čáslavskou.

Tak mohla Čáslavská i s rodinou odcestovat do relativně neutrálního prostředí, kde měla možnost trénovat a byla milována a ctěna. Dokonce měla svůj vlastní televizní pořad.

Věra, Čáslavská, gymnastka, cvičí, grafika, červená, modrá, bílá

Profesní vzestup i osobní tragédie

Když se po deseti letech vrátila, mohla Čáslavská už alespoň trénovat. Smůla ji však začala pronásledovat na poli osobním. Dva roky před převratem se rozvedla.

Sametovou revoluci prožila opět jako ikona – tentokrát morální. Václav Havel, s nímž zdravila davy na Václavském náměstí z balkónu Melantrichu, o ní řekl, že byla jediná sportovkyně, která se skutečně postavil režimu.

V devadesátých letech to vypadalo, že její hvězda stoupá – byla dokonce předsedkyní Českého olympijského výboru. Jenže přišel další šok – její syn na diskotéce v Olomouci tragicky zabil svého vlastního otce, Čáslavské exmanžela. Dostal čtyři roky a milost od Václava Havla. Čáslavská se však na dlouhých šestnáct let uzavřela světu a topila se v depresích.

Život mnohonásobné mistryně a ženy s velkým Ž ukončila v roce 2016 rakovina slinivky. Věra Čáslavská zůstává však mementem – pro nás všechny.

 

Foto: Instagram

1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account