Chodíte s dětmi na procházky k rybníku, kde krmíte ryby a kachny starým chlebem, nebo se sem tam zastavíte u ohrady s ovečkami či koňmi, jimž nabízíte jablka či jiné laskominy? Ačkoli to myslíte dobře, nedělejte to!
Majitelé zvířat se v zoufalství obracejí nejen na samotné návštěvníky, podporu a opatření proti nezvaným krmičům hledají i v zákonech. Nejsou nevděční, jen mají strach a dobře vědí proč.
Krmení ze břehu
Lidé v dobré víře přinášejí k řekám a rybníkům staré pečivo, cukroví a jiné, pro ptáky naprosto nevhodné krmivo. Ptačí organismus na takovou stravu není nastavený a může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace. Výjimkou nejsou ani nejrůznější deformace, které vznikají v průběhu růstu, kdy je zvíře nevhodně živeno. Pokud máte potřebu ptáky krmit, nabídněte jim přirozenou stravu, například luštěniny, salát, zeleninové slupky či odřezky z kuchyně nebo vařenou kukuřici. Lze také koupit kvalitní směsi určené přímo pro výživu ptačích kamarádů.
„Jablíčko neublíží?“
Někdy ne a někdy ano. Majitelé zvířat pohybujících se v ohradách často marně rozvěšují v jejich okolí cedulky s prosbami, aby lidé nekrmili zvířata, která se v nich nacházejí. Bohužel se často setkávají s případy, kdy jim, v tom lepším případě, přesto někdo nabízí pečivo, mrkev či jablka přes plot, v tom horším jim vysype extrémní množství přímo do ohrady. Zejména koně mají velice citlivé zažívání a každá změna stravy může mít fatální následky. Dokonce i jedno jediné jablko může přivodit zvířeti smrt. Chcete-li zvíře krmit, dohodněte se s majitelem, který vám přesně řekne, co a v jakém množství mohou zvířata dostat. Pokud chcete zvířátkům přilepšovat pravidelně, noste nastřádané dobroty přímo majiteli, který je spravedlivě a bezpečně podělí.
A co v lese?
Krmení lesní zvěře připadá spíše na zimní období, kdy je nedostatek potravy navíc ještě schován pod sněhem a ledem. Přesto ale lidé nosí do krmelců potravu během celého roku, často se jedná o zbytky z kuchyně, a to je špatně. Je třeba si uvědomit, že pro zvířata žijící v lese není přirozenou stravou oschlá vánočka s máslem nebo zbytek bublaniny. Chcete-li zvířátkům přilepšit, nabídněte jim větve ovocných stromů, maliní, jeřabiny, dužnaté plody, kaštany, žaludy nebo seno. Pečivo, navíc ještě sladké nebo plesnivé, může zvířatům způsobovat obrovské zažívací potíže, které v tom lepším případě po pár dnech útrap přebolí, v tom horším však zvíře zabijí.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account