Neusnete dřív než za půl hodiny, a když už se vám to podaří, probouzíte se dřív, než vaše tělo potřebuje. Vinou nevyspání trpíte únavou, podrážděností i poruchou soustředění. Ještě než vyloučíte fyzickou příčinu, zamyslete, jaká atmosféra panuje ve vaší ložnici. Ukazuje se totiž, že výběr barev hraje velkou roli. Vyhýbejte se nejen šedé!
Psychologie barev jednoznačně poukazuje na to, že barvy ovlivňují mnoho našich denních činností, od chuti k jídlu po spánek a vášeň. Které vašemu nočnímu relaxu neprospívají?
Největší zlo? Fialová!
Fialová sice působí honosně, ale podle studií může u některých jedinců vyvolávat živé sny a noční můry. V rámci jednoho experimentu, během kterého vědci zkoumali kvalitu spánku lidí odpočívajících právě v ložnici s převládající fialovou barvou, se ukázalo, že monitorovaní dobrovolníci měli nejméně klidný spánek ze všech. Konkrétně se jednalo o 5 hodin a 56 minut. Dost málo, že?
Neutrálnější hnědá
Mnoho lidí dává přednost zemitějším, klidnějším odstínům, přičemž mezi populární patří hnědá. Bohužel, jakkoli vypadá skvěle na kozačkách nebo kabátě, ve svatyni lásky a relaxu dělá neplechu. Podvědomě vyvolává smutek a ponurost. V případě, že ji milujete, nespíte déle než 6 hodin a 5 minut.
Úzkostlivá šedá
Šedá je momentálně v kurzu. Říká se o ní, že je to nová černá. A vlastně je to i pravda. Šedá v ložnici podporuje úzkost a obecně zneklidňuje. To jste věděli? 6 hodin a 12 minut. Tak přesně takhle dlouho budete spát, pokud u vás v ložnici zvítězí.
Červená, barva na podmínku
Červená je univerzálním signálem pro nebezpečí, sex a energii. Zatímco podporuje milostné pouto mezi partnery, nesmí se to s ní přehánět. Podle feng-šuej by pár prvků v této barvě mělo zdobit pravý zadní roh místnosti, ale nic víc. Tento ohnivý odstín se spojuje s nárůstem krevního tlaku, a pokud v ložnici dominuje, připravte se na spánek pouhých 6 hodin a 58 minut.
Zlatá
Vedle fialové je zlatá znamením luxusu. Působí teple, jasně a slunečně, jenže každá mince má dvě strany. Ti, kdo ve zlaté spí, si oproti jiným dělají větší starosti o finanční budoucnost. Chcete-li to vyjádřit v číslech, tak průměrně 6 hodin a 43 minut spánku. Víc od ní nečekejte. A které barvy naopak spánek maximálně podporují?
Ta nejlepší volba
Za nejpříznivější pro spánek se považují tlumené odstíny modré, které podporují pocity klidu (7 hodin 52 minut), následované jemnější žlutou (7 hodin 40 minut). Trojici nejvhodnějších barev uzavírá tmavší zelená (7 hodin 36 minut).
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

1 Komentář
  1. NelaVávrová 7 měsíců ago

    Pěkná inspirace.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account