Pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může „spotřebovat“

 
Vitamín D je jeden z vitamínů, který je v posledních letech velmi intenzivně zkoumán a věnuje se mu právem velká pozornost. Vitamín D plní v těle velmi rozmanité funkce a ovlivňuje pozitivním směrem zdraví člověka.
 
Vitamín D je potřebný především k vstřebávání vápníku a fosforu. Také je zodpovědný za silný imunitní systém, který nás chrání před vznikem nemocí.
 
Nedostatek vitamínu D a jeho projevy
Mezi základní příznaky deficitu vitamínu D můžeme zařadit:

    Celkovou slabost organismu a sníženou obranyschopnost: pakliže nebudete mít dostatek vitamínu D, můžete být náchylní k propuknutí mnoha různých nemocí. Od infekcí, až po respirační onemocnění. Chřipky a nachlazení se mohou také často opakovat, pokud budete mít deficit vitamínu D.
    Únavu a bolesti kostí: při nedostatku vitamínu D můžete trpět i zvýšenou únavou, budete postrádat potřebnou energii. Zvlášť u žen v období menopauzy je důležité doplňovat vitamín D, jelikož jsou těmito stavy více ohrožené. Ti, co nemají potřebné množství vitamínu D mohou rovněž pociťovat větší bolestivost kostí a zad, zkrátka celého pohybového aparátu.
    Rozvoj depresivních stavů: zejména u starších osob může vlivem deficitu vitamínu D docházet k změně nálad a poruše psychiky, která vyústí například v deprese. Avšak je dobré brát v potaz veškeré okolnosti, které k těmto stavům vedou. Příčinou nemusí být jen nedostatek vitamínu D.
    Zhoršené hojení ran: v jisté studii vědci zjistili, že u pacientů, kterým se rány hojily hůře, mohl hrát roli deficit vitamínu D. Zvlášť u lidí s otevřenými ranami na dolních končetinách.


 

Podle profesora Ondřeje Topolčana, náměstka pro vědu a výzkum ve Fakultní nemocnici Plzeň, má vitamín D význam také při onemocnění covid-19.

„Ukázalo se, že je schopen blokovat některé cesty, kterými se virus dostane do buňky. Jeho normální hladina je ochranným mechanismem. O tom, že má význam, svědčí třeba doporučení Francouzské lékařské akademie z 22. května tohoto roku – vysloveně doporučují u podezřelého nakaženého na koronavirus okamžitě vyšetřit vitamín D, u pacientů nad 70 let podávat nárazově velkou dávku a u pacientů pod 70 let pravidelné dávkování 2000 mezinárodních jednotek denně,“ popsal  odborník.

 

Podobné závěry ohledně účinků vitamínu D na covid-19 podle něj mají také britští zdravotníci – napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění.

 

„Je mylná představa, že v zimě získám vitamín D při pobytu na horách, když se sluníčko odráží od sněhu – nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů – ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září, ale v jiném období ne,“ vysvětluje profesor.

Vitamín mohou lidé doplnit v potravě – obsahuje ho například rybí maso, sýry nebo mléko. V lékárnách jsou dostupné preparáty vitaminu D ve formě kapek či tobolek.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account