O tom, že klimatizace může nejen během letních měsíců způsobovat mnoho nepříjemností, ví snad každý. Kromě ztuhnutí krku je stále častějším jevem i pálení, řezání, zarudnutí a nadměrné slzení očí. Pokud pociťujete podobné příznaky, pravděpodobně máte syndrom suchého oka, a to z nesprávně nastavené klimatizace.
Podobně jako zmrzlina, voda, slunce, tak i klimatizace nerozlučně patří k létu. Mnozí z nás přitom vyhledávají jakékoliv příležitosti příjemně se zchladit. S klimatizací se dnes setkáváme na každém rohu. Kromě práce je oblíbená v restauracích, městské dopravě, autobus anebo klidně i doma. Klimatizované prostory si však nesou svou daň. Jsou jimi podrážděné suché oči, tzv. syndrom suchého oka.
Řízení či cestování
Suché a podrážděné oči se projevují zejména večer. Můžete cítit, že jsou vaše oči po celém dni unavené a najednou i zarudlé. Mezi další příznaky patří otoky, rozmazané vidění, nebo zarudlé oči. Syndrom suchého oka přitom není ojedinělým jevem. “Dlouhé cestování v letadle či vlaku, klimatizace v práci nebo i řízení auta. Tam všude chladný suchý vzduch proudí a oči vysušuje. Během léta se takovým prostorám nevyhneme. Zrak je tak velmi namáhán a je vhodné oči zvlhčovat očními kapkami, “ doporučuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.
Vlhkost je nevyhnutelná
I když se to může zdát jako samozřejmost, vlhké oči jsou základem kvalitního vidění. Za jeden den člověk totiž vytvoří přibližně 0,6 gramu slz. Suché a studené klimatizované prostory umí povrch oka výrazně vysušit. Pokud je vám více než 45 let, trpíte obezitou, cukrovkou vysokým krevním tlakem, psoriázou nebo Parkinsonovou chorobou, vaše schopnost vytvářet slzy je výrazně omezena. Máte tak predispozice na syndrom suchého oka. Delšímu pobytu v klimatizovaných prostorách byste se tak měli vyvarovat.
Jak si správně nastavit klimatizaci
Klimatizace v létě nemusí být ale až takovým strašákem. Má to totiž svá základní pravidla, které je třeba dodržovat. Základní chybou je nastavena příliš nízká teplota vzduchu, která proudí přímo na vás. Optimální nastavení klimatizace je 22 – 24 ° C. Rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou by neměl být více než 6 až 8 ° C. Moderní klimatizace mají v sobě zabudovaný senzor, který vnímá, kde se v místnosti nacházíte a upraví tak proudění studeného vzduchu vaším směrem podle toho. Kritickými místy jsou zejména sedací soupravy a pracovní koutky. Snažte se místnost ochladit především v době, kdy se v ní nenacházíte. Pokud jste například v práci, klimatizaci zapněte, pokud jste zrovna na obědě s kolegy nebo si v kuchyňce připravujete kávu. Pokud chcete mít příjemně vychlazený váš dům či byt, zkuste si domácí klimatizaci nastavit už před cestou domů. 
Příznaky suchého oka
●    svědění očí
●    bolest očí
●    červené oči
●    citlivost na světlo
●    pocit pálení
 
Jak na suché oko?
Dobře nastavená klimatizace je ovšem výhrou jen z poloviny. O suché oči je třeba se starat preventivně. Na trhu najdete velké množství zvlhčujících očních kapek, které obnovují i ​​vlhkost. “Vyhledávejte však ty, které obsahují hyaluronát sodný. Hyaluronát sodný se přirozeně vyskytuje v lidském těle a je možné ho najít v pojivových, epitelových a nervových tkáních. Ve velkém množství se nachází také ve sklivci, což je rosolovitá tkáň tvořiče oční koule. Jeho předností je, že váže vodu, chová se jako lubrikant, má analgetický účinek a podporuje hojení tkaním. K dispozici jsou roztoky, oční kapky a oční spreje obsahující hyaluronát sodný,” radí dále Štěbetáková z Alensy. Venku pak nezapomínejte nosit kvalitní sluneční brýle, ať svým očím přechodem z klimatizovaných prostor na ostré slunce nezpůsobíte šok.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account