Zdravý člověk by měl spát 6-8 hodin denně. Pokud nastavíme průměr na 7 hodin denně, dostaneme téměř 214 hodin za měsíc, celkem tedy 730 hodin. Není to moc, že? Měsíčně nám zbývá 515 hodin výrobního času, který můžeme využít, jak chceme. Co se ale stane, když nevyužijeme naplno potenciál času, který jsme si na spánek připravili? Jak velký je dopad na zbytek našeho času?

Asi všichni jsme zažili ráno, kdy se probouzíte a chystáte se znovu spát. Představte si, že se takhle probouzíte každý den, aniž byste si uvědomovali důsledky špatné kvality spánku. Přes den jste unavení a bez energie a budete letargičtí z přebytku kofeinu. Jak tedy docílit kvalitního spánku?

Důležitost rutiny

Rutina před spaním je jedním z nejdůležitějších aspektů snahy o dobrý noční spánek. Pokud spíte ve stejnou dobu, ve stejnou dobu se i probudíte. Tělo se tomuto stavu rychle přizpůsobí a stane se pro vás přirozeným. Není vhodné ignorovat rutinu, kterou provádíte před spaním. Může zahrnovat například osobní hygienu, čtení, krátké procházky nebo dechová cvičení. Výzkumy ukazují, že mozku trvá 21 dní, než si vytvoří návyk, a poté se stane nezapomenutelnou součástí vašeho dne.

Prostředí vhodné pro kvalitní spánek

Stejně důležité je správné prostředí pro spánek. Je dobré spát ve stejném prostředí jako součást vaší rutiny. Tedy ve stejném pokoji a na stejné posteli. Místnost sloužící ke spaní by měla být velmi tmavá a nejlépe odhlučněná, aby vás nerušilo světlo ani hluk. Důležitá je také teplota v místnosti. Zde je velmi důležité dbát na to, aby byla místnost před spaním vyvětrána a teplota se pohybovala mezi 17-20 stupni Celsia.

Pokud se chcete dobře vyspat, nepodceňujte výběr matrace. Matrace jsou pro dobrý spánek velmi důležité a na jejich koupi doporučujeme nešetřit.

Správná strava

Pro lepší spánek je důležité dbát na náš jídelníček a fyzickou aktivitu během dne i před spaním. Zdravá strava má velký vliv na kvalitu spánku, stejně jako načasování a typ večeře. Večeři bychom měli jíst 2-3 hodiny před spaním, aby tělo mělo dostatek času jídlo strávit.

Problémy s usínáním

Všichni jste museli mít problémy s usínáním. Na vině může být pracovní stres nebo těžké časy. V tomto případě je lepší použít různé přípravky pro lepší spánek. Rozhodně doporučujeme zvolit přirozenější varianty jako čaje a bylinky pro lepší spánek, které jsou k dostání ve všech drogeriích a prodejnách zdravé výživy. Pokud máte chronické problémy s usínáním, nebojte se navštívit svého lékaře, určitě vám poradí.

Tagy:
2 Komentářů
  1. Tereza Poláková 4 měsíce ago

    Mně se zlepšil spánek, když jsem začala užívat Kratom. Nejsem v takovém stresu, mám víc energie a chuti do života. S tím se mi zlepšil spánek, zažívání a i rodina oceňuje, že dokážu líp fungovat a nejsem pořád tak podrážděná. To byl asi ten největjší důvod, proč jsem to chtěla změnit. Když s vámi nechtějí děti trávit čas, tak je něco špatně….

  2. Lenka Nováková 10 měsíců ago

    Já osobně bych asi největší pozornost věnovala výběru matrace. Ta je prostě pro kvalitu spánku zásadní. Sama jsem se o tom nedávno měla možnost přesvědčit. Měla jsem problémy s usínáním a nakonec mě napadlo zkusit vyměnit matraci. Objednala jsem si tedy tady odtud novou a ten rozdíl je fakt obrovský.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account