Na první společnou dovolenou budete vzpomínat celý život. Jak to zařídit, aby vše klaplo a partner nevytáčel oči v sloup? Podíváme se na tipy ohledně balení, plánování, způsobu dopravy či programu na místě. S námi vás nic nezaskočí!

Vyberte správnou destinaci

Datum v kalendáři už máte vybrané, tak kam se pojede? Záleží na tom, co od výletu vlastně očekáváte.

 • Na romantickou dovolenou si zajeďte někam, kde je příjemná a uvolněná atmosféra. Jestli chcete relaxovat na pláži, vyzkoušejte Řecko, Turecko, Thajsko, Maledivy nebo Seychely.
 • Jste akční a rádi byste spojili dovolenou i s adrenalinovými zážitky, kulturou nebo horskou turistikou? Co takhle Rumunsko, Gruzie nebo Peru. A pokud netrváte na typicky letním počasí, doporučujeme třeba Norsko, Skotsko či Irsko.

S cestovkou nebo po vlastní ose?

Je pro první dovolenou s partnerem lepší spoléhat na cestovku, nebo si vše zařídit vlastními silami? Cestovní kancelář nebo agentura obstará vše za vás, od dopravy až přes stravu až po ubytování. 

Jestli ale chcete procestovat více míst, ušetřit nebo máte na mušce speciální program (třeba horskou turistiku nebo surfování), občas bývá lepší zařídit se podle sebe. Při výběru ubytování si nezapomeňte pročíst recenze bývalých zákazníků (včetně fotek) a taky se podívat na mapu, jestli to není na úplném konci světa, kde nic není a je to daleko od pláže.

Zabalte si s předstihem

Zabalte si s dostatečným předstihem, ať to potom neodbydete ve stresu. K tomu se bude hodit sepsaný seznam věcí na dovolenou k moři. Připravte si oblečení na pěkné i ošklivé počasí, a hlavně podle programu, který vás čeká. Třeba i nějaké to prádélko, ve kterém se partnerovi předvedete. Základem je kvalitní cestovní kufr, ideálně na kolečkách, ať se vám s ním po letišti dobře chodí. Na výlety se zase hodí sportovní batoh.

Cestovní kufr vybavte jmenovkou. Kdybyste o zavazadlo náhodou přišli (ztráta, zpoždění), zvýšíte tak své šance, že se k vám zase vrátí. Při cestách do zámoří doporučujeme zavazadlo zabezpečit TSA zámkem.

Jakou dopravu zvolit

Letadlem, vlakem, autobusem nebo snad autem? Pro kterou dopravu se jen rozhodnout. Pojďme se podívat na pro a proti všech variant.

 • Letadlo je komfortní a rychlý způsob přepravování. Do některých destinací to ani jinak nejde. Sledujte online srovnávače cen letenek a hledejte nejvýhodnější nabídky. Destinaci nakonec můžete vybrat právě podle toho, kam se teď nabízí levné letenky.
 • Cestování vlakem je příjemné. Člověk se může projít, protáhnout a v lůžkové části i dobře prospat. Navíc tu nejsou tak přísné limity na zavazadla. Jestli chcete vlakem k moři, sledujte, kam až vás doveze. Někdy je nutné přesedlat na místní autobus, abyste mohli dojet do cíle. V době dovolených bývají výhodné nabídky na jízdenky, takže i zde se dá něco ušetřit.
 • Autobus. Když nenatrefíte na akční letenky, koukněte na autobus. Ten je často nejlevnější formou přepravy, ale také nejméně komfortní.
 • Jízda autem může vyjít pěkně draho, zejména dnes. Řidič si během cesty moc neodpočine, tím spíš, jestli řídí jenom jeden z vás. Na druhou stranu vám to dává největší svobodu během cestování. Auto se ale dá za rozumný peníz půjčit i v místě dovolené.

Překvapte ho programem na místě!

Na dovolenou sice jezdíme hlavně odpočívat, ale byla by škoda nepoznat něco z místní kultury a trochu drahou polovičku neohromit tím, jaké máte originální nápady! Kdo by neměl rád překvapení? Zde je pár tipů, co spunktovat:

 • Podívejte se na TripAdvisor a vyberte nějakou typicky místní „tavernu“, kde ochutnáte speciality a zažijete autentickou atmosféru. Nebo jděte na procházku a přesvědčte se sama. Tam, kde se stravují místní a kde je vždy plno, vaří vždy nejlépe. Vyhněte se lokálům, kde je prázdno. Třeba vám na požádání připraví romantickou večeři pro dva se svíčkami.
 • Wellness odpoledne. Masáže, sauna – určitě bude ve vašem okolí nějaký salón, který nabízí takové služby. Pod rukama masérek si krásně odpočinete, v sauně upustíte páru a zapomenete na stres. Někdy je možné tyhle služby zařídit i v ubytování, včetně vířivky atd.
 • Výlety po okolí. Ať už zvolíte projížďku lodí, na koních nebo třeba sjezd místní řeky s průvodcem, 100% zabodujete. Hlavně ale neobjednávejte nic, do čeho by partner nešel. Aby to nebyla vaše poslední společná dovolená!

 Zdroj obrázku: gpointstudio / Shutterstock.com

Tagy:
2 Komentářů
 1. Hanka Vránová 2 roky ago

  To jsou super tipy. Já jsem se letos dost těšila na dovolenou v Chorvatsku. Bohužel nám to z finančních důvodů moc nevyšo, což je celkem škoda. Přemýšleli jsme ale s manželem, že bychom si alespoň udělali dovolenou někde tady u nás. Máme docela slušné vybavení na kempování z https://armik.cz/ tak jsem si říkala, že bychom se mohli podívat třeba na Pálavu. Prý je tam moc krásně. 🙂

 2. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Stojí to za přemýšlení

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account