100

Blíží se Světový týden glaukomu, který připadá na 7. – 13. března 2021. Jeho cílem je upozornit na rizika onemocnění zeleným zákalem. Tato oční choroba pozvolna ničí zrak a způsobuje částečnou až úplnou slepotu. Včasná prevence ho pomůže odhalit a zpomalit. Víte, kdy jste naposled absolvovali preventivní prohlídku?
Dbejte na prevenci
“Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění, u kterého dochází k odumírání a degeneraci zrakového nervu,” vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce dioptrických i slunečních brýlí, kontaktních čoček a produktů pro péči o oči. Jedná se o nenápadnou chorobu, která může skončit až úplnou slepotou. Světový týden glaukomu je společnou aktivitou Světové glaukomové společnosti (World Glaucoma Association, WGA) a Světové společnosti glaukomatiků (World Glaucoma Patient Association, WGPA). Jeho hlavním úkolem je zvýšit povědomí o zdraví očí a zdůraznit význam pravidelných očních vyšetření. “Pravidelnou návštěvu očního lékaře by měl dodržovat každý a tím spíš od zhruba 40. věku. Vyšetření spojené s výskytem zeleného zákalu je většinou velmi rychlé, pomocí tonometru, který měří nitrooční tlak. Důležité je hlídat ale i tloušťku rohovky,” říká dále Štěbetáková.
Nevolnost, nesnesitelná bolest hlavy a za očima?
Mezi nejčastější příznaky zeleného zákalu patří nekončící bolest hlavy a za očima. Dále pak zvracení, zarudnutí spojivky a rozšíření zornice. Pokud se vám navíc zhoršilo vidění a došlo až k výpadku zorného pole, okamžitě navštivte svého očního lékaře. “Záludnost zeleného zákalu spočítá v tom, že nemusí dojít ani k jednomu z těchto příznaků. Chronický glaukom se projevuje pomalu a nenápadně a přijdeme na něj, až když je téměř pozdě. Proto je důležitá prevence,” nabádádále Štěbetáková.
Léčba je na celý život
Veškerá léčba a kontrola hodnot je v rukou lékaře. Ve většině případů probíhá léčba pomocí kapek pro snížení tlaku. “Pokud se nadále stav zraku nelepší, dochází k operaci – „znovuotevření“ uzavřeného úhlu pro dostatečný odtok nitrooční tekutiny. Dojde-li k poškození zrakového nervu, nelze zrak znovu zcela obnovit, jelikož jsou tato poškození trvalá,” uzavírá optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.cz. Lékaři umí dostat zelený zákal pod kontrolu, ovšem vyléčit ho zatím úplně nelze.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account