Stres netrápí jen manažery a politiky, ale potkává i běžné lidi, mladého studenta, maminku v domácnosti, staršího člověka nebo někoho, kdo žije sám. Jsme neustále ve spěchu a žijeme poněkud zrychlený život plný povinností a závazků. Stresujeme skoro pořád.
Co si budeme povídat. Všichni víme, že stres je nebezpečný, postihuje tělo, mysl, pocity, chování a dokáže nás doslova paralyzovat do stavu nefunkčnosti. Po delší době přechází v depresi a vyhoření. Z toho pak vznikají nemoci, jako jsou: mozkové příhody, infarkty, žaludeční vředy, nádory, oslabená imunita, psychosomatické stavy.
Se stresem se špatně žije…
Jelikož se v takovém stavu nedá dlouho fungovat, je nutné zjistit příčinu a rozpoznat příznaky. Je třeba uvědomit si důvod, proč ke stresu dochází a jaké jsou jeho spouštěče. Napište si seznam, co všechno vás stresuje a snažte se těm situacím vyhnout. Jste pořád ve stresu? Zjistěte proč a změňte to.

  Neklaďte na sebe vysoké nároky, předejdete přetížení.
  Věnujte se jen důležitým věcem, ušetříte spoustu času i energie.
  Pokud stresujete z toho, že nic nestíháte, udělejte si plán a rozdělte si práci na časové úseky, jedině tak se dá vše stíhat s přehledem.
  Odpočívejte, i krátká přestávka pomůže. Komunikujte se svým okolím a vyjadřujte své pocity, neduste nic uvnitř sebe.
  Když si s něčím nebudete vědět poradit, tak se nebojte zeptat.
  Snažte se vypudit z hlavy všechny negativní podněty a myšlenky.
  Spánek, relaxování, odpočinek, procházky, sportovní aktivity, hudba, posezení s přáteli a rodinou, smích, hezký film, to jsou jen samé plusy pro dobrou psychiku a zdraví. Stejně jako dodržování pitného režimu, správná životospráva, přísun vitamínů, minerálů, pobyt na čerstvém vzduchu.
  Naučte se udělat si každý den nějakou drobnou radost, která vás potěší. Řešte své problémy i za cenu, že začnete pak od začátku.
  Neničte se depresí nebo pocitem, že se vám nic nedaří. Jestli vám tato práce nesedí, najděte si jinou, méně náročnou.

Nemáte na nájem? Domluvte se (nejlépe hned) s majitelem domu na posunutí platby nebo nižším nájmu.
Nemáte na zaplacení půjčky? Domluvte ses bankou na možném řešení odkladu splátky nebo proveďte konsolidaci a snižte svoje splátky.
Nemáte na zaplacení účtu za telefon? Domluvte se s telefonním operátorem na pozdějším datu zaplacení. Snižte částku za svůj tarif, popřípadě si zrušte paušál a na nějaký čas mějte jen dobíjecí kartu.
Pokud u hodně věcí reagujete včas a nenecháte celou situaci dojít do extrému, vyhnete se ztrátě bydlení, odpojení telefonu, vysokým pokutám za prodlení, poplatkům za upomínky a následné exekuci.

Hlídejte si svoje platby! 
Zde je na 1. místě nutná zodpovědnost a řešení problému ihned. Vždy plaťte vše včas a snažte se na nic nezapomenout. Nezadlužujte se, pokud dopředu víte, že budete mít problém se splácením. Doba je nejistá a pocit dluhu sebou nese i velký nápor stresu. Raději najděte jinou možnost – rodina, přátelé, různé nadace na pomoc sociálně slabým, jednorázová dávka v nouzi od sociálního odboru a jiné. 
Vždy se dá najít řešení, jak z dané situace ven, existuje i právní poradna zdarma, nebojte se ptát a žádat o pomoc, radu
Uskromněte se. Věci, které nepotřebujete, nekupujte.
Bydlíte ve zbytečně velkém bytě a platíte velký nájem? Podívejte se po menším, ušetříte nejen za nájem, ale i za služby. Nebo si do bytu přiberte kamarádku, kamaráda, který vám s placením pomůže.
Nemáte peníze na nové oblečení, boty? Zajděte do second-handu, za levné peníze můžete najít to, co právě potřebujete.
Udělejte si přesný rozpočet výdajů na každý měsíc a hlídejte si vše, za co utrácíte peníze. Jen tak se dá v dnešní době přežít bez stresu.
Pokud cítíte, že jste na konci svých sil a už nemůžete dál, okamžitě vypněte a vezměte si na chvíli volno od všeho, co vás stresuje. Život je dar a i když není někdy úplně bez problémů, čerpejte z něho inspiraci. Pamatujte, pokud nejde o život, nejde vlastně o nic.
 

Krásně to vyjádřil John Lennon ve svém citátu:

„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“
 
Blogerka Michaella
(zdroj obrázku: pixabay.com)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account