Ovoce člověk konzumoval od pradávna. Díky svým tvarům, barvám, chuti a vůním láká ke konzumaci. Čím hezčí barvy, tím lákavější. Není to samoúčelné. Ovoce vyživuje a chrání organismus s řadou biochemických aktivit s významnými účinky na lidské zdraví.

Důležité typy:

    dávejte přednost tuzemským druhům jako jsou jablka, hrušky, jahody, borůvky, maliny, ostružiny, atd. jsou odrůdy z našeho podnebného pásu, po tisíce let “rostly s námi” a my jsme rostli s nimi. Neznamená to, že si nedáte ananas, grep atd., ale dávejte si je občas, na chuť.

    jezte ovoce “v jejich sezóně” – tedy blízko ročnímu období, kdy v přírodě dozrávají. To je záruka nejvyšší kvality a maxima výživných látek.

    pěstujte si sami – není nad plodiny, které si sami vypěstujete, sklidíte a sníte. Máte “kontrolu” nad kvalitou, nesypete na své plodiny chemické látky, sklízíte čerstvé a zralé

    sbírejte ve volné přírodě – řada druhů je dostupná v přírodě kolem nás. Jsou to třeba bobuloviny, ale také letní jablka nebo třešně u cest a podobně. A navíc zdarma:-)!

    nepřehánějte to s množstvím – jak se říká, “jedno jablko denně pro zdraví”.

    vždy s vlákninou – to je důležité pravidlo. Ovoce obsahuje velké množství cukrů, a i když se jedná o jednoduché cukry, jejich “přemíra” neprospívá. Řada lidí například udělá chybu, když si koupí odšťavňovač a začnou pít velké množství ovocných šťáv. Ovoce tedy jezte převážně celé, tak jak ho najdete v přírodě, spolu s vlákninou a v rozumném množství. Pokud ovoce odšťavňujete, pak jen občas “na chuť” a doporučuji kombinovat se zelenou zeleninou.

    ovoce hlavně za studena – obsahuje výživné látky, tedy vitamíny, minerály a antioxidanty a ty náš organismus vyživují a ochraňují proti škodlivému působení volných radikálů. Zahřátím na teplotu vyšší než ca 42°C se biologická aktivita vitamínů ztrácí.

 

 

 

Zdroj orázků: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account