Míza proudí v těle rostlin i v lidském těle. Je to čirá, nažloutlá tekutina, kolující v cévních svazcích rostlin, v tělech některých živočichů a v těle lidském. Pod označením lymfa ji zná většina z nás a v podstatě tato tekutina obsahuje veškerou naši sílu, kolující v našem těle. Pokud vás pronásleduje neustálá únava, máte dojem, že přibíráte jen tím, že dýcháte, nebo vám otékají končetiny, tak možná stávkuje váš lymfatický (mízní) systém. Zejména u žen po třicítce se totiž začíná jeho činnost zpomalovat a jindy výkonný drenážní systém odpadních látek začne vynechávat, nebo dokonce stagnovat. Další skupinou, která trpí na nefunkční lymfu jsou sportovci, kteří se intenzivně věnovali výkonnostním sportům. Ti potom ve sportovním důchodu trpí na „sloní nohy“ a otoky (opět zejména ženy). Na veřejnosti se o tom moc nemluví, ale to neznamená, že to neexistuje. Lymfa se dá nadměrným sportem zdevastovat a bývalé sportovkyně a cvičitelky v čase, kdy přestanou dřít, začnou často trpět na otoky spodní části těla, jsou zavodněné a nemohou za žádnou cenu zhubnout.
Lymfa má ráda klid. V rychlém a horkém tempu nemá čas a prostor proudit svým klidným tempem. Přetížené tělo se tedy rovná přetížená lymfa a ta si pak vybere svou daň přesně ve chvíli, když se tzv. přestaneme dřít. Tělo si pamatuje vše a nic nám jen tak neodpouští. Heslo “když nemůžeš, přidej víc” nemám osobně vůbec ráda a platí možná na malou chvíli, ale při dlouhodobém přetěžování se tělo vždy přihlásí o slovo, že už má naší nadměrné aktivity plné zuby.
Míza má podobné složení jako krevní plazma. Přefiltrovaná plazma se dostává do mezibuněčných prostor, kde tvoří tekuté prostředí pro tkáňové buňky tzv. tkáňový mok. Množství tkáňového moku v těle je asi 10,5 litru a v našem lymfatickém systému koluje přibližně 1 l lymfy. Denně se jí přitom v tkáních z tkáňového moku vytvoří asi 2-2,5 l. Z části tkáňového moku vzniká a je odváděna mízními cévami. Tyto cévy začínají slepě ve štěrbinách buněčných membrán. Vstup tkáňového moku do lymfatických kapilár je zabezpečován tlakem intersticiální tekutiny, který se zvyšuje hromaděním tekutiny v mezibuněčných prostorách, kde dochází ke vzniku podtlaku a tkáňová tekutina se nasává do lymfatických kapilár.
Složení mízy je podobného jako krevní plazma. Hlavní odlišností je nižší koncentrace bílkovin v míze (50-60 % plazmatické koncentrace), pro obsah fibrinogenu se ale lymfa může srážet. Hladiny iontů se naopak významně neliší. Po průchodu lymfatickými orgány obsahuje lymfa imunitní buňky (naprostou většinu představují lymfocyty).
Přesné složení mízy závisí na místě jejího vzniku (ze které tkáně pochází), jako příklad lze uvést:

  lymfa vytvořená v játrech má vyšší koncentraci bílkovin
  lymfa pocházející z tenkého střeva (tzv. chylus) obsahuje více tuků (včetně vitaminů rozpustných v tucích), a vykazuje proto mléčné zakalení

Funkce lymfy:

  transportní: odvádí z tkání vstřebané látky a odpadové produkty metabolismu
  podílí se na udržení stálého vnitřního prostředí (homeostázy)
  podílí se na obranné reakci organismu – díky leukocytům, které obsahuje

Takže co s tím vším? Jak si pomoci ke správnému fungování našeho mízního systému?
Čištění našeho mízního systému není jen o chození na lymfomasáže a lymfodrenáže, ale zejména o našem životním stylu. Je důležité zaměřit se na tyto oblasti:

  jaké nápoje a kdy pijeme
  jak se stravujeme
  jakým způsobem a jak často se hýbeme 
  jak odpočíváme
  na psychiku

Obecně lymfa nemá ráda žádné extrémy a vše, čeho je v našem životě příliš mnoho, jí vadí. Takže např. v horkém létě jí nedělá dobře pití ledových nápojů, ale vítá pití vlahých čajů a vody. Teplá voda obecně zrychluje metabolismus a tím zrychluje také tok lymfy. Ovoce pomáhající naše tělo odvodnit jsou: grepy a citrusy. Pokud chcete rozproudit lymfu, vylučte veškeré mléčné výrobky, kávu a cukr. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, luštěniny a vejce. Typově lehce veganskou stravu. Omezte banány, lepek, pečivo, brambory. Vhodné je například 2 dny v týdnu pít na odlehčení jen ovocné a zeleninové čerstvě vymačkané štávy, které jsou už dnes všude k dostání. A když si tento půst stanovíte ještě k termínu, kdy je měsíc ve fázi úlpňku a začíná ubývat, budete s výsledem 10-ti denní detoxikační kůry mile překvapeni. Skvěle vám s očistnou kůrou mohou pomoci bio detox kapsle obsahující esenciální oleje z citronu, kopru, jalovce, libečku, rozmarýnu v želatině z ryb a olivový olej. Jedno balení je na 10 dní a každý den před jídlem si stačí vzít 1 želatinovou kapsli. Obsah se rozpustí až v žaludku a bylinky začnou v těle krásně pomáhat z pročištěním organismu.
aromakapsle-esencialni-oleje-detox-e1586160751618.jpg
Lymfu si zatěžujeme a zakyselujeme nadměrnou fyzickou zátěží, nadměrným sportem. Nadměrnou zátěží svalů se totiž vylévá do tkání kyselina mléčná a močová. Tkáně a lymfa se okyseluje, zatuhává, ochlazuje. Kyselé prostředí je živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. To na sebe nabaluje tuky, vodu, hleny, odpady, toxiny, chemie a plísně ze stravy. Výsledkem je nejen celulitida, ale též otoky a obezita, odulost, oteklost.
IDEÁLNÍ SPORTY PRO MÍZNÍ/LYMFATICKÝ SYSTÉM: , rekreační plavání a výřivky, protahování, lehká chůzce, taiči, prodýchávání.
Při rekreačním plavání obepínají vlny tkáně a to je nejpřírodnější lymfodrenáž na světě – jemná, něžná, nenásilná. Právě lehkým omývání vodou je masírovaná lymfa. Ozdravné jsou solné koupele a obklady – v takové odkyselující soli se přes potní a mazové žlázy vylučují toxiny a veškeré škodliviny přes kůži a ty odcházejí do vody.
Velmi důležitý pro zdravou lymfu je odpočinek a vypnutí motoru těla a mysli (nikoliv lenost). To je nejlepší na pohyb lymfy. Kde jsou otoky a zavodnění je často nadměrná aktivita, která tělu nesvědčí a těmito obtížemi nás doslova naše tělo prosí o zpomalení, že už nemůže a chce odpočívat.
Všechny nemoci jsou z toho jak jíme a jak myslíme. Zapojme do života více lehkosti jak ve stravě, tak v naší mysli. LEHKOST je to, co naší lymfě chybí. Z našich vztahů, práce, lásky, řešení situací a mezilidských vztahů zmizela lehkost a hravá dětskost. Vše až moc hrotíme a přichází TĚŽKOST, OLOVĚNÉ, OTEKLÉ NOHY.
Na lekcích jógy praktikuji také krije (sestavy cvičení), které jsou zaměřeny na rozproudění lymfatického systému a pomáhjí s detoxem organismu. Lymfa přes uzliny čistí odpadní látky z našeho těla a sestavy zaměřené na podporu detoxikace organismu umí s vyčištěním účinně pomoci. Pokud ji navíc podpoříte třeba pitím mízy z břízy bělokoré, brzy pocítíte přímo euforii! Dokonce si ji můžete objednat. Jan Klimeš, činorodý muž mnoha talentů, se před časem pustil do fermentace vlastnoručně stáčené březové mízy. Naštěstí pro všechny milovníky naturálních, rukodělných a dalších neobyčejných nápojů. Euforia je fermentovaná březová míza, ve které se vždy něco maceruje – třeba zázvor, ovoce, čaj, kopřiva, chmel, a třeba i různé druhy dřeva nebo extrakt z kadidla. Pozor, Euforie jsou nealkoholické bylinné nápoje a způsobují euforické stavy!
euforia_insta.jpg
Přeji vám lehkost bytí a těším se s vámi na lekcích jógy na viděnou. V Centru Bezovka, nad známou plzeňskou lékárnou V Bezovce, se spolu můžeme setkat na teraupeutické soukromé lekci, kde se věnuji svým klientům zcela individuálně. Účinky praktikování jógové sestavy na míru, navíc doplněné o správné přírodní preparáty a správný jídelníček, přinášejí skvělé výsledky pro vitalitu, zdraví a radost ze života.

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account