Pozoruhodná léčivá bylina ostropestřec mariánský není jen tak obyčejný bodlák. Zaujme už na první pohled. Jde o majestátnou rostlinu, která dorůstá až do výšky dvou metrů. Přestože pochází ze Středozemí a jižních oblastí, i v našich podmínkách zplaňuje. Její pěstování není náročné ani u nás, nepočítáme-li relativně vysoké nároky na obsah živin v půdě. Rostlina jednoduše musí z něčeho vyrůst.
 
Bejlí Panny Marie
Ostropestřec mariánský je zajímavý už pro svůj vzhled, kdy listy zakončené bodlinami zdobí i zvláštní bílé skvrny. Údajně má jít o mléko Panny Marie, které na rostlině utkvělo, když pod ní kojila svého syna. I Proto se rostlině říká také bejlí Panny Marie nebo mariánský bodlák. Odtud také pochází latinský název rostliny silybum marianum.
Dnes je silybum marianum všeobecně známé pro svoji schopnost regenerace jater, přitom se o známost rostliny notně zasloužili již vojáci starého Říma, kdy semena ostropestřce, také listy nebo kořeny vozili s sebou na všechny své výpravy.
 
Sláva silymarinu!
Účinky ostropestřece potvrzují i moderní vědecké studie. Jsou přitom spojovány s účinnou látkou, resp. komplexem účinných látek označovaných jako silymarin (nebo také sylimarin?!). Ten funguje jako významný přírodní antioxidant. Prospívá regeneraci organismu, detoxikačním procesům, ale také metabolismu nebo imunitního systému. V tomto ohledu jsou účinky rostliny vědecky ověřené, do centra pozornosti se nyní dostávají jeho potenciální účinky v léčbě onkologických onemocnění (viz studie Frassové a Rudé-Kučerové z Masarykovy university).
Uplatnění sylimarinu, resp. ostropestřce je tak ještě širší, než by se mohlo zdát. Nachází uplatnění v tradiční i klasické léčbě jako fytoterapeutický prostředek. Stejně jako lidem je prospěšný i jejich domácím mazlíčkům.
Ostropestřec se uplatňuje i jako bylinka pro kočky nebo bylinka pro psy. Najdeme ho jako bylinku v BARF stravě, ale i jako složku kvalitního krmiva. Ostropestřec mariánský nechybí ani v českém krmivu značky Nativia.

 
Na co doplněk, když můžete krmit plnohodnotně?
Kvalitní krmivo pro psy a kočky obsahuje především maso. Bílkoviny jsou základní složkou potravy psa nebo kočky. Naši mazlíčci však potřebují i vitamíny a minerální látky. Čas od času jim přijdou vhod i složky jako je silymarin pro podporu regenerace jater nebo třeba probiotika a prebiotika pro zdravou střevní mikroflóru a silný imunitní systém. To vše najdete v českém krmivu Nativia.
Podívejte se na konkrétní složení:

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account