O pozitivech běhu slyšíte všude kolem. Pokud jste běhání propadla tak, jako já, nechybí vám nadšení a užíváte si jízdu na vlně endorfinů. Také již dokážete posoudit, ve kterých botách vám to tzv. běhá, který střih trička vás nerozčiluje a zda-li je lepší mít kšiltovku nebo čelenku.
Říká se, že běh je nejlevnější sport. Vezmu, co doma mám, a vyběhnu. CHYBA! Za tu chvíli co běhám jsem se významně poučila, že nakolik pro vás bude běh efektivní a zdravotně neškodný, rozhoduje zvolené vybavení. Věřte mi, neseděla bych již šestý týden s natrženými vazy v kotníku. Šetřit se tentokrát opravdu nevyplatí.
Zaručené tipy v čem sportovat, najdete v mnoha časopisech, na internetu, od zkušenějších sportovců. Já vám prozradím mých 5 zjištění, na které jsem si stejně musela přijít sama. Ne přijít, vyběhat 😉
1. Boty běžecké, nerovná se boty na kolo nebo na tenis!
Do nedávna jsem sportovní obuv rozlišovala na “sportovní” a “volnočasovou”. V těch “sportovních” jsem jezdila na kole, hrála volejbal i tenis. Byly zachovalé, prostě v pohodě. Začala jsem v nich tedy i běhat. Vždyť jsou “sportovní”. Za měsíc běhání mě začala bolet kolena a kotníky. To bude asi věkem a váhou a bla bla bla.
Boty za to mohly. Jenže to jsem pochopila až s úrazem. Dnes, kdy se pomalu vracím do kondice, mám obuv určenou jen pro běh. Žádné univerzální tenisky, ale běžecká obuv s kvalitní podrážkou, odlehčenou patou a parametry pro běžeckou zátěž.
Při výběru jsem zohledňovala jestli budu běhat venku nebo na páse ve fitness. Rozhodující byl také terén a tvrdost povrchu. Zkušený prodejce nebo běžecký trenér s vámi projde všechny možnosti, finanční kategorie a můžete absolvovat i diagnostiku běhu, která mnohé napoví.
Zdraví už nehodlám podcenit, proto moje volba padla na běžecké boty značky PUMA. No uznejte, že jsou krásné *heart*
                                     
 
2. Běžecké funkční oblečení, nerovná se sportovní oděv ze sámošky!
No nekupte krásné funkční běžecké tričko za 249 Kč. Stylové, v hezké barvě a píše se, že je určené k běhu. Co na tom, že není značkové. Stačilo mi v něm vyběhnout jednou a po deseti metrech bych nejraději běžela jen ve spodním prádle. Celou cestu mi tričko lezlo z břicha pod prsa. Co deset metrů jsem musela tričko stahovat dolů. To se nedalo vydržet. Od té doby si už dávám velký pozor, kde běžecké věci kupuji. Pro rohlíky také nechodím k řezníkovi 😉 Dnes běhám ve skvěle padnoucím, lehoučkém tričku PUMA, které mi po celou dobu běhu drží tam, kde má 😀
3. Když spodní prádlo, tak jedině sportovní!
Myslela bych si, že o sportovním spodním prádle není potřeba diskutovat. A přesto jsem se setkala s běžeckými kolegyněmi, které běžné, denní prádlo, nosí na sport. Dámy! Z hygienických, ale zejména také z bezpečnostních důvodů, to prosím nikdy nedělejte a vždy si pořiďte sportovní spodní prádlo. Nepřeji vám vidět (nebo snad zažít), co dokáže způsobit za škody na těle, z ničeho nic, vyjetá kostice. Nebo jak se nepříjemně běží se zarytými či padajícími ramínky. No, to nemáme přeci za potřebí.
           
4. K pokladu je potřeba mapa, ke zvýšení výkonnosti tréninkový plán a regenerace
K tomu, abych začala brát běhání vážně, mě přivedly kamarádky. Přemluvily mě, abych se s nimi přihlásila na 10 km, běh Prahou. Byl leden, běžet se mělo v září. Bylo mi jasné, že bez tréninku, nemám šanci takovou vzdálenost uběhnout. Z holek jsem nejstarší, pracovně značně vytížená, dvě malé děti… to bych bez plánu nedala. 
Dám vám jednu velmi cennou radu z vlastní zkušenosti 😉 Pokud s běháním začínáte, nakládejte tělu jen takové dávky, které reálně zvládne. Navyšování z týdne na týden nesmí překročit 10%. Jinak vám to tělo, dřív nebo později, pekelně oplatí. A to vám rozhodně nepřeji. Do tréninkového plánu zahrňte regeneraci a výživu. Dodržujte plánovaný odpočinek, snížíte tím riziko zranění a zvýšíte motivaci.
Věděly jste, že při běhání spálíte velké množství kalorií (víc než při jakémkoliv jiném sportu) a k tomu ještě dalších čtrnáct hodin poté, co doběhnete, probíhá spalování? 😀  To už stojí za to vyběhnout!
5. Nesnáším igelitky
Nevím jak vy, ale já když vidím někoho s igelitkou, tak mám pocit, že vynáší odpadky. Alespoň takovou roli, u nás doma, igelitky mají. Pravda, hodí se i na balení bot, když jedeme na dovolenou nebo na oblečení, když jedeme na vodu. Preferuji tašky papírové a pokud zůstaneme u sportu, tak rozhodně stylová, jednoduchá taška přes rameno, mi dodá pocitu opravdového sportovce *smile*
Pokud jste dočetly až sem, čehož si u vás moc vážím, tak vězte, že budete mít možnost o takovou jednu krásnou sportovní tašku zn. PUMA soutěžit. Budeme ve městech Brno, Ostrava, Teplice a Chrudim hledat PUMA GIRL. Přesná pravidla se dozvíte již brzy 🙂 Sledujte můj blog.
 
 
Mějte se krásně a sportujte z vášně *heart*
Markéta
Mohlo by vás zajímat Trochu vášně do toho sportování

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account