Česká republika je jednou z nejúspěšnějších zemí v péči o nedonošené děti, kterých se u nás každoročně narodí kolem sedmi tisíc. Osobní zkušenost s předčasným porodem a následnou neonatologickou péčí má i Lucie Žáčková. V současné době působí jako ředitelka neziskové organizace Nedoklubko, která od roku 2002 podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice.

Těhotenství Lucie Žáčkové bylo bezproblémové až do 25. týdne, kdy začala pociťovat křeče v lýtkách. Šla k lékaři, kde jí předepsali magnézium s tím, že je to běžné. Druhý den odpoledne přišla na svět císařským řezem dcera Ella. Vážila pouhých 730 g a měřila 33 cm. „Byl to obrovský šok. Po porodu se ve mně mísily pocity viny, strachu o dceru, o její život, o budoucnost. Vyčítala jsem si její předčasný příchod na svět a hledala jsem důvod, proč se to stalo, proč právě já a co bude dál.“

Po pár dnech dostala Lucie od sestřičky na oddělní brožurky, které tehdy Nedoklubko vydávalo, a moc jí pomohly. „Najednou jsem věděla, že to jde zvládnout, a když to zvládli ostatní, já musím taky. Dodaly mi tenkrát hodně víry a energie být tam pro své miminko a dělat, co je potřeba. Už tenkrát jsem cítila, že tu pomoc, kterou jsem dostala, musím zase poslat dál.“

Předčasný porod předurčil její další kroky. „Už v nemocnici jsem se spojila s tehdejší šéfkou Nedoklubka, a jelikož jsem tehdy měla produkční agenturu, nabídla jsem jí pomoc při organizaci oslav Světového dne předčasně narozených dětí.“ V pomoci Nedoklubku se pak nějaký čas angažovala spíše nárazově. V roce 2013 jí nabídli místo ředitelky a od té doby organizaci vede. „Dává mi smysl pokračovat v práci pro rodiče nedonošených dětí. V Nedoklubku víme, jak se cítí, a chceme jim pomoci, podpořit je, najít cestu a neztratit se na ní. Dodáváme jim prostřednictvím edukativních materiálů relevantní informace v celé řadě témat.“

Šátek s vůní maminky

Fyzický kontakt rodiče s miminkem na neonatologickém oddělení je nenahraditelný. Ať už se jedná o klokánkování, zapojení do ošetřování, nebo hlazení a povídání k miminku v inkubátoru. Rodiče s dětmi na neonatologii však nejsou nepřetržitě. „Když si jdou maminky domů odpočinout, zdravotníci jim doporučují, aby zanechaly dětem v inkubátorech šátek, který předtím nosily v podprsence,“ popisuje Lucie jednu z metod, které zpříjemňují dětem pobyt v nepřirozeném nemocničním prostředí. Jak to funguje? Pro předčasně narozené dítě je čichovým vjemem, který je mu dobře známý a spojuje ho s mámou, kolostrum. Právě toho je využíváno v případě mušelínového šátku, který maminka nosí v podprsence a následně je vložen k miminku do inkubátoru. Známá vůně maminky dítě uklidňuje.

Značka Lovela se rozhodla podpořit Nedoklubko a rodiny s předčasně narozenými dětmi ve společném projektu Na dotek od mámy. Kromě jiného daruje 4 000 ks mušelínových šátků koordinátorkám Nedoklubka, které je předají maminkám na neonatologických odděleních. Právě předčasně narozené děti potřebují cítit vůni a blízkost maminky nejvíc.

Nedoklubko

Nezisková organizace Nedoklubko podporuje rodiče a blízké předčasně narozených dětí. Předává jim informace o předčasném porodu, jeho příčinách a prevenci. Podporuje neonatologická oddělení v ČR. Pomáhá posilovat sounáležitost rodičů, sdílet příběhy a podporovat rodiny i zdravotníky. Zvyšuje informovanost veřejnosti o problematice a prohlubuje mezinárodní spolupráci v oblasti podpory rodin předčasně narozených dětí.

www.nedoklubko.cz

Zdroj: Lovela, Nedoklubko

Foto: se souhlasem Lucie Žáčkové

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account