Rychlá odpověď by skoro mohla znít: „Tak, že žádnou používat nebudeme“ 🙂 
Proč?
Komerční pleťové krémy obsahují vedle pečujících látek ještě další chemické substance jako jsou emulgátory, konzervanty, barviva, vonné látky apod. a řada z nich může být na listině endokrinních disruptorů, látek hormonálně aktivních. A všechny z nich naše tělo rozhodně nepotřebuje. Slouží pouze k trvanlivosti, vzhledu a vůni produktů.
Endokrinní disruptory jsou látky, které mohou výrazně zasáhnout do našeho hormonálního systému. Můžeme namítnout, že jich je v kosmetice jen nepatrné množství. Má to ale háček. I nepatrné množství už může za určitých okolností stačit…
Důkazem by mohlo být, když bychom si porovnali hormonální antikoncepci ve formě tabletek a ve formě náplasti. Tabletky na týden, to je pěkná hromádka a náplast na týden, kterou nalepíme na kůži, je malinká a tenká. Tablety jsou předimenzované, protože naše játra vyloučí třeba 95 % hormonů z tabletky (jedna tableta by možná stačila i pro 20 žen, kdyby byla aplikovaná přes kůži a proto i ta velká zátěž jater). A přes kůži se játra obchází, tělo může využít prakticky všechno a proto stačí tak malé množství. Toto zjistil i Dr. Lee a Dr. Bartel, když se zabývali výrobou Diosgeninového oleje s jamem a je to uvedeno i v jeho článku.

 

Malý čtvereček náplasti a tělo má z toho místečka hormony na týden. Ufff… Pleť totiž velice ochotně přijímá vše, co na ni naneseme.
Měli bychom se tedy zamýšlet na tím, co na sebe mažeme, v čem se koupeme či sprchujeme, nad kvalitou vody i produktů, ale taky nad prášky na praní a kvalitou oblečení (nejlépe s certifikátem Öko-Tex Standard 100)…
Když se všechno sečte, může nastat tzv. „koktejlový efekt“. 
Co to znamená?
Pokud je jen nepatrné množství ve sprchovém gelu, v šamponu, kondicionéru, v tekutém mýdle, peelingu, tělovém mléku, pleťovém krému, micelární vodě, masce, primeru či podkladové bázi, makeupu, fixačním spreji, zubní pastě, deodorantu, v krému na ruce, v balzámu po holení, aviváži, laku na nehty … tak v ten moment, kdy bychom v průběhu dne použili všechny tyto přípravky (což může být celkem až 100 gramů spotřebovaných produktů za den) je to prostě hodně a může se to projevit – na štítné žláze, na průběhu cyklu, na šišince /epifýze, hypofýze, na zdraví prsou, brzká puberta u dívek, pomalé spermie a růst prsou u mužů, transsexualita, u malých dětí, změny na pohlaví u malých chlapečků …
Dost mě šokovalo, že z potíží se štítnou žlázou jsou podezřelé komerční deodoranty, zubní pasty, šampony, krémy na obličej a dekolt… Tady je tabulka z dTestu.

 

Jak to vyřešit? 
Buď můžeme pracně studovat jeden produkt vedle druhého, zda je bezpečný nebo budeme rovnou používat jen jedlé věci– různé jedlé oleje (olivový, mandlový, avokádový, kokosový, argánový…) a másla (bambucké máslo, kakaové máslo…) a třeba si i jednoduše vyrobíme svoji kosmetiku, kde známe všechny použité ingredience. Existuje samozřejmě i certifikovaná bio-kosmetika, kde už se ale musíme spolehnout, že je férová.
Ráda bych tu napsala: “Jestli jste zdraví a bez potíží, vůbec to neřešte.” Ale: Rozborem krve a moči u malých dětí se ale zjistilo, že jsou u nich hodnoty hormonálních látek v těle mnohem vyšší než u dospělých a potíže žádné mít nemusí.
Takže pokud máte děti anebo plánujete miminko, určitě bych opatření doporučovala. Chemické látky totiž mohou ovlivňovat i plodnost žen a mužů.
Co bych bez lítosti vyhodila hned?

Aviváž. Je naprosto zbytečná. Je to jen směs chemických látek, které zatěžují naši pokožku i oblečení. Může obtěžovat nás a naše okolí silnou vůní. Může to být jedna z příčin “bezdůvodného” pláče novorozenců. Bez aviváže peru už 24 let a prádlo je přesto hebké. Bylo to z důvodu atopického ekzému mé dcery. Zmizel. Udělali jsme ale navíc opatření i u stravy. Umývala jsem ji jen čistou vodou, bez šamponu, a mazala olivovým olejem.
Peeling. Umíme si jej vyrobit svůj z ingrediencí, které máme běžně v kuchyni. Recept: smícháme lžičku bílého jogurtu se lžičkou dobrého cukru. Vmasírujeme do pleti obličeje i těla, můžene nechat působit (protože krásně vyživuje) nebo hned opláchneme.
Podkladová báze a fixační sprej make-upu. Make-up totiž zpravidla skvěle funguje i bez těchto pomůcek. U make-upu můžeme zvážit, zda neomezíme jeho množství na nezbytné minimum, zejména pokud máme pleť nádherně bezchybnou. Je možné i přejít na pudrový make-up, který se do pleti tolik nevsákne.
Dezinfekce a dezinfekční gely na ruce. Je možné je nahradit například koloidním stříbrem v rozprašovači nebo s vodou s pár kapkami éterického oleje OnGuard. Můžeme nosit malou rozprašovací lahvičku v kabelce a použít na ruce, do vzduchu nebo na plochy, které potřebujeme dezinfikovat. 
Holící pěny, deodoranty a jiné produkty použité v oblasti třísel. Je to příliš blízko vaječníkům a přímo v místě lymfatických uzlin. To opravdu není nutné.
Pěny do koupele. Zbytečně sedíme v koktejlu bublinek a jiných látek, které se tak mohou vstřebávat celým povrchem těla. Gynekologové upozorňují, že mohou být příčinou gynekologických potíží, protože mohou narušit pH pochvy.

Kosmetika je pouze jeden z mnoha faktorů útočících na náš hormonální systém. Celkově příčin hormonální nerovnováhy může být i přes 20. V rámci mých kurzů Hormonální a Lunární jógy je zmiňuji, protože mi záleží na co nejlepších výsledcích účastnic a účastníků. Je tedy jasné, že se výsledný vliv opět sčítá. Každá malá opravená chybička ale nakonec bude mít velký efekt pro naše zdraví a zdraví našich dětí.
Pokud se na žádný z mých kurzů nechystáte a tyto důležité informace vás zajímají, plánuji v brzké době online kurz. Abyste se o něm včas dozvěděli, sledujte nejlépe můj Facebook nebo mi napište email na lu*******@em***.cz , přidám si Vás do seznamu.
Pokud jste při čtení došli až sem, čeká tu na Vás překvapení, DÁREK. V úžasném internetovém obchodě s biokosmetikou Ze Země jsem pro Vás domluvila slevovou poukázku na 10 % na všechny produkty. Ale pozor – pouze do konce března. Sleva platí i v kamenném ochodě ve Znojmě. Majitelka tohoto obchůdku všechny nabízené bio-produkty velmi pečlivě zkontrolovala za nás. Mně do mé sbírky bio-kosmetiky ještě chyběly laky na nehty a odlakovač, který překvapivě nehty krásně vyživí a zpevní. Po 2 týdnech používání je to fakt rozdíl, mám radost.
(Některé odkazy zde nefungují ani tlačítko na slevový kód, což je mi líto. O poukázku můžete zažádat zde na konci článku https://martinamangova.cz/jak-si-pecovat-o-hormonalni-hladiny-kosmetikou/)
Bio lak na nehty odstíny ruzove bez skodlivin

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account