Tělo jako modelka – není to nemožné, ale připravte se na pořádnou dřinu, řekne vám Helena Čechurová. Radí modelkám – a nejen jim – jak mít krásnou postavu a zdravé tělo. Dobře ví, o čem mluví. I ona měla kila navíc, která nechtěla, a i ona vyzkoušela služby výživového poradce, s nímž nebyla spokojená. Proto se rozhodla poradkyní sama stát a dělat věci jinak. Pro Helenu nejste číslo z excelovské tabulky. Když budete chtít, klidně s vámi vyrazí na jógu nebo si zaběhat.
Helena Čechurová měla ke sportu vždycky blízko. Vystudovala gymnázium, ale protože rodná Plzeň jí byla brzy malá, rozhodla se před lety odejít do Prahy. Tady si našla práci jako bookerka v modelingového agentuře Elite Model Management. „Práce bylo hodně, pohybu málo, až jsem jednoho dne zjistila, že jsem za pár měsíců přibrala skoro deset kilo. Nebyla to tragédie, ale přestala jsem se ve svém těle cítit dobře,” vypráví. Protože chtěla hubnout zdravě, svěřila se do rukou výživového poradce. Ale od začátku to nebylo ono. „Bílá místnost, bílý plášť, sepsání informací a dat. Po půlhodině jsem dostala složku s rozepsaným jídelníčkem, příkaz ať se tím řídím a že se mi ozvou. Ztratila jsem motivaci, sotva jsem za sebou zavřela dveře,” říká.
Krátce poté Heleně v agentuře v důsledku finanční krize ubyla práce a z celého úvazku se stal poloviční. To už za ní ale chodily modelky, aby jim poradila, hlavně co se týká pohybu. Místo aby žehrala, že je krize, nastalou situaci využila ve svůj prospěch. Doplnila si potřebné vzdělání a začala se starat o modelky po stránce vzhledu a zdraví.

Hubnout jako modelka
O modelingu koluje mezi veřejností spousta mýtů. Včetně toho, že tato branže je nejčastějším spouštěčem poruch mentální anorexie a bulimie. „Neříkám, že se to neděje. Ale ne tak často, jak o tom píší média, která se jako supi chytají každého případu,” říká Helena. Co jste možná zaslechla, ale o čem se píše podstatně méně, že v některých zemích, například ve Španělsku, už na molo nesmějí krásky pod určitý počet kilogramů nebo centimetrů. „Nicméně pořád je modeling o štíhlé postavě. Co si totiž musíme upřímně přiznat, oblečení na takové postavě zkrátka vypadá lépe,” vysvětluje bez přetvářky. Ať se vám to líbí nebo ne, modelky jsou ramínka na šaty a podle toho by měly vypadat. A je na rozhodnutí každé dívky, jestli jí pravidla tohoto byznysu stojí za to, aby se jim podřídila, nebo se vydala jinou cestou. Jestliže chce být dívka modelka a chce mít míry, které tento byznys vyžaduje, musí se podle Heleny prostě “zabejčit”.
„Znám velmi málo dívek, které mají svou postavu zadarmo. Většina na ní musí tvrdě pracovat. Když dodržujete správnou životosprávu a dostatečně sportujete, dá se to zvládnout zdravě. Ale je to dřina. Zatímco ostatní lidé mohou občas hřešit, na modelce je to hned znát. Takže se musí smířit s tím, že si po celou svou kariéru bude odepírat věci, které její vrstevnice běžně jedí: zmrzliny, sušenky, pochutiny, chipsy… Což si snadno dokážete obhájit, když je vám třicet a víte, co od života chcete. Ale když je vám patnáct nebo sedmnáct?” Když se má Helena Čechurová zamyslet, kde modelky i my všechny ostatní děláme nejčastěji chybu, co se stravování týká, říká jednoznačně: celý den nejíme s tím, že hubneme, abychom pak na posezení snědly pizzu nebo balení chipsů. Nebo si na talíř nakládáme jídla o moc víc, než skutečně potřebujeme. Nesportujeme. A pokud ano, často špatně.

Co se sebou?
Helena striktně odmítá jakékoliv diety, zázračné pilulky, stejně jako mýty typu nejíst sacharidy nebo po páté hodině odpoledne. Vsadila vlastně na úplně na jednoduchý model: jíst pětkrát až šestkrát denně po malých porcích. Úspěch se záhy dostavil a modelky rozkřikly mezi veřejnost, kdo že stojí za jejich perfektně vypadajícími těly. Protože Helenu baví práce s lidmi, neomezila se jen na svět modelingu, ale radí i všem ostatním, kdo ji o to požádají.
Na rozdíl od jiných výživových poradců je Helena svým klientům dostupná téměř čtyřiadvacet hodin denně. Sedíte v restauraci a nevíte, co si vybrat z menu? Stačí ho vyfotit a Heleně poslat, vybere vám to pro vás nejlepší. Na Facebooku založila stránku nazvanou SHe (S Helenou), kde můžete vidět některé zdravé, originální a hlavně rychlé recepty a také lidi, kteří už s Helenou hubli nebo se učili správně sportovat. „U zdravého člověka nepotřebuji drahé přístroje, vystačím si s metrem, váhou a zdravým selským rozumem. Totéž platí u sportu. Nejsem zastáncem drahých fitness programů, člověk zmůže mnoho pouze se švihadlem a cviky s vahou vlastního těla,“ říká.
Mnoho lidí nejen že neumí jíst, ale neumí ani správně sportovat. Možná to znáte: běháte jak šílená, ale nehubnete. Chodíte dvakrát týdně na bikram jógu, ale neděje se nic. Málokterý výživový poradce se převlékne do sportovního, dojede za vámi domů a půjde si s vámi zaběhat. Helena Čechurová ano. Nemá stovky klientů a na ně rozvrh od – do. Raději méně a lépe, řekla si. „Obecně vidím, že lidé jsou dnes hodně líní. A nejde jen o zdravý životní styl nebo sport. Porazit lenost je myslím základ, jak být zdravý, šťastnější, úspěšnější,” uzavírá.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account