Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z určitých věcí, situací či jevů, ať skutečných, nebo neexistujících (většinou se uvádí, že fobie je strach, tato „definice“ však není zcela přesná).

Arachnofobie

Dle mého odhadu se jedná o jednu z nejznámějších fóbií, vyskytující se převážně u žen. Arachnofobie je specifická fobie, úzkostí provázený abnormální strach z pavouků. Je to nejčastěji se vyskytující fobie obvykle provázející neurózy. Reakce arachnofobiků často připadají ostatním iracionální. Lidé s arachnofobií se obvykle necítí dobře v jakékoli oblasti, kde by podle nich mohli být pavouci nebo kde jsou viditelné známky jejich přítomnosti, jako například pavučiny. Jakmile vidí pavouka, nemohou se k němu ani přiblížit, dokud nepřekonají panický šok, který často doprovází tuto fobii. Mohou se cítit ponížení, když taková situace nastane v přítomnosti přihlížejících lidí nebo členů rodiny.

Příčinou tohoto chorobného strachu může být traumatický zážitek z dětství, nápodoba chování rodičů (pokud se matka bojí pavouků, dítě se bude vysoce pravděpodobně bát taky.)

Arachibutyrofobie 

vskutku zvláštní to fobie –  v tomto případě se jedná o strach z toho, že se na horní patro úst přilepí arašídové máslo, případně něco z arašídového másla

Astrofobie

 je úzkostná porucha projevující se strachem z bouřky, který je neadekvátní skutečné míře nebezpečí. Postižená osoba reaguje na blesk a hrom třasem, pocením, tachykardií a žaludeční nevolností, snaží se vyhledat co nejchráněnější místo. Úzkostné stavy jsou nejhorší o samotě, blízkost známé osoby a konejšivá slova je dokáží podstatně zmírnit. Typickým příznakem astrofobie je abnormální zájem postiženého o předpověď počasí a preventivní příprava různých úkrytů. Astrofobik často trpí příznaky paniky, pokud se ocitne při bouřce na místě, které považuje za nedostatečně chráněné; vykazuje tedy také jisté příznaky agorafobie.

Astrofobie se vyskytuje nejčastěji u malých dětí, které se postupem času zpravidla strachu zbaví, pokud nezískají s bouřkou žádnou negativní zkušenost. Trpívají jí také domácí zvířata jako psi a kočky.

Autofobie

někdy označována jako monofobie, je autofobie paralyzujícím strachem z toho, že daná osoba zůstane sama. Lidé s tímto typem emocionálního stavu často nemohou pohodlně odpočívat, pokud není někdo relativně blízko, například v jiné místnosti domova. V extrémních podmínkách musí mít člověk trpící touto fóbií někoho ve stejné místnosti po celou dobu probuzení, jinak se u jednotlivce začnou objevovat extrémní útoky úzkosti, regurgitace a dalších závažných fyzických a emocionálních reakcí.

Automatonofobie

jedná se o strach či obavu z něčeho, co falešně představuje živou bytost, např. z loutek a figurín

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account