BIO, NATUR, ROZUM?

Mami proč mám ke svačině zase chleba a v něm mám nasypaná CHIA semínka? Mami proč se barvíš přírodními barvami na vlasy? Mami a proč máme v koupelně jenom samé BIO šampony? To jsou nejčastější otázky dětí, které denně slýchávám doma.

Dalším hlavou vrtajícím problémem dětských myšlenek je to, proč spolužáci pijí kolu a oni nemohou. Jak jim to vysvětlit? Jak jim jenom říct, že jim nechceme vytvořit špatné návyky ve stravování již od dětských let? Odpověď na tyto a další otázky se hledají jen těžko. Dokonce bych se nebál použít výraz nerozlousknutelný oříšek.

V dnešním světě plném chemie, kde jsme často nuceni číst návody snad ke všem potravinám, které kupujeme zbývá málo času na to přemýšlet, jak naši dobrou víru ve zdraví a prospěšnost dětí přetavit v něco lákavého a sexy i pro ty nejmenší.  S manželkou se vždy zdržíme v obchodě nejméně o hodinu déle než běžný spotřebitel jenom díky čtení složení výrobků. Tyto často miniaturním písmem napsané informace jsou v mnoha případech znepokojující….co s tím? Jak přesvědčit výrobce, aby používali kvalitní suroviny, jak přesvědčit výrobce, kteří používají kvalitní suroviny, aby snížili ceny a zboží se tak mohlo rozšířit mezi více nakupujících? To je snad ještě větší  ořech. Tvrdostí skoropara ořech.

Vraťme se k dětem. Slýchávám z koupelny: ,,Mami co je to BIO, co je to NOAH?´´ Vysvětlení pro nás dospělé je jednoduché. Jedná se totiž o výrobky od italské společnosti, které jsme si oblíbili. Manželka na ně nedá dopustit a dokonce používá i jejich přírodní barvy na vlasy. Doporučila ji je kadeřnice ze Studiobio.cz.  Viděl jsem ji blond, zrzavou a dokonce i světle hnědou. Barvení zvládla sama. Doma. Je atopický ekzematik a používáním těchto přírodních produktů dostává šanci být krásná. Barví si vlasy přírodní cestou a nezhoršuje  si tak svůj zdravotní stav. Což je pro ni nejdůležitější. A jestli se někdo posmívá, či ji snad někdo má za lehce řečeno poblázněnou BIO boomem, tak ať se klidně směje. Pro nás je důležité, že se ji nedělají skvrny na pokožce hlavy, jako když používala chemické barvy. Alergická dle testů není. Ale po použití jakékoli syntetické barvy, kterých vyzkoušela celou paletu se jí vždy skrvny, pálení a nepříjemné svědění vrátilo zpět. Parafenyl, rezorcin a SLS a další výrazy, kterým já jako muž moc nerozumím, vždy potřebujeme vyškrtnout z nákupu.  A tak když se děti znova ptají proč máme přírodní šampony a proč Noah – odpovídáme již zcela  jednoduše:  ,, Protože by Vás svědila hlavička, kdybyste si myli vlásky normálním šamponem.

Abychom nevypadali jako krkavčí rodiče, tak musím přiznat, že i tu kolu jim občas dopřejeme. Ale v rozumné míře a spíše svátečně. Radosti z dětství jim to snad neubere a až jednou dostanou rozum, což bude snad brzyJ , tak nám třeba i poděkují. Prostřední dcera již začíná chápat, že se má při sprchování umýt vlasy dnes již její oblíbeným posilujícím šamponem s levandulí od Noahu, protože po mamince se dědí nejenom skvělý intelekt a krása, ale také ekzém.

Já zase dnes vím, že gel na vlasy a lak ve spreji, u kterých jsem si vždy pochvaloval jak skvěle drží, mi způsobily vypadávání vlasů. Což je čerstvě po třicítce mrzuté. Používám nyní produkty od stejného výrobce jako žena (objednáváme třeba na freshhair.cz)  a vlasy mi nepadají. Účes drží. Ve větru, dešti, v Miláně….no vždyť už to znáte. Jsem nyní klidný, protože to chvíli vypadalo, že češu poslední sezonu.

Nechci hájit ani soudit ani tlačit na nikoho nijak a v ničem. Ale zkuste to taky. A nemusí to být zrovna naše oblíbené produkty, zkuste jiné přírodní šampony, barvy na vlasy, kondicionéry, sprchové gely. Možná pak  ušetříte čas s lámáním si hlavy, jak rodině v dnešní chemické, jedové době přinesete alespoň trochu zdraví.

A děti Vás budou milovat, protože jim potom budete moci klidně na dětské oslavě občas dopřát jejich oblíbenou černou limonádu. Stejně jako my.
 

Protože nic se nemá přehánět.                                                                                                     Lukáš,Praha

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account