Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z určitých věcí, situací či jevů, ať skutečných, nebo neexistujících (většinou se uvádí, že fobie je strach, tato „definice“ však není zcela přesná).

Ablutofobie

Ablutofobie (anglicky ablutophobia) je chorobný strach z mytí, a to buď obecně, nebo konkrétně např. ze sprchování. Patří mezi tzv. situační specifické fobie. Častěji se vyskytuje u žen a dětí a pramení z traumatického zážitku spojeného s koupáním. Abychom mohli uvažovat o ablutofobii, musí tento strach přetrvávat alespoň 6 měsíců.

Acerofobie

Jedná se o strach z kyselosti.

Aerofobie a Aviofobie

je chorobný a nekontrolovatelný strach z létání jakýmkoliv letuschopným prostředkem. Lidé trpící touto fobií nejsou prakticky schopni cestovat letadlem; na jeho palubě mohou začít panikařit a zároveň tak v afektu ublížit sobě nebo ostatním cestujícím.[1] Aviofobie je poměrně častá porucha a postihuje zhruba 2,5 až 5,5 % světové populace a odhaduje se, že 33 až 40 % pasažérů pociťuje před odletem úzkost. Během letu toto číslo stoupá k 60 %.[2] Aviofobie bývá často zaměňována s aerofobií, pod kterou se rozumí taktéž strach z létání, ale také strach z proudícího vzduchu nebo průvanu.

Afefobie

Pojem afefobie je definován jako chorobný strach před dotyky. Afefobie má i svou sexuální variantu, kdy se člověk obává erotických dotyků. 

Agorafobie

patří k úzkostným poruchám. Obecně je chybně považována za strach z otevřených prostranství. V podstatě jde ale spíše o strach z veřejných prostranství, míst, kde by nebyla rychle dostupná pomoc, a situací s nimi spojených. Tyto obavy mohou způsobit, že osoba trpící agorafobií se bojí opustit domov. Přitom ale může například přijímat návštěvy a pracovat, aniž by se porucha projevila – pokud ovšem zůstává ve své „bezpečné zóně“
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account