Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z určitých věcí, situací či jevů, ať skutečných, nebo neexistujících (většinou se uvádí, že fobie je strach, tato „definice“ však není zcela přesná).

Agrizoofobie

Řecký výraz pro zvíře je zoon.  Když k němu přidáme jako předponu letinské agri, což je genitiv slova ager, znamenajícího pole nebo území či volnou krajinu, zjistíme, že agrizoofobie je strach z divokých zvířat.

Agyiofobie

Ve větších městech bývá velký problém silnici přejít normálně, natož, když se u vás objeví tato strach z přecházení silnice, ulice či jakékoliv cesty. Tito lidé se vyhýbají provozu, křižovatkám, prostě všemu, kde se mohou vyskytovat automobily.

Achluofobie

Tato fobie se velmi často objevuje u dětí, jedná se o strach ze tmy. Trápí ty nejmenší i děti starší (často kolem desátého roku) a není vzácností, že si dítě strach ze tmy přenáší do dospělosti. Někdy se rodiče domnívají, že dítě bojící se tmy se pouze snaží upoutat pozornost, vynutit si přítomnost dospělého nebo se vyhnout spánku. Příčiny strachu bývají často mnohem závažnější. U kojenců nebo batolat může problém vyřešit dětská lampička nebo tlumené světélko. To navozuje pocit bezpečí, často bývá doplněno o pohádkový motiv nebo uklidňující melodii. Jindy problém může vyřešit obyčejná baterka nebo lampička.

Aichmofobie nebo oxyfobie

je strach z ostrých předmětů. Patří mezi nejrozšířenější druhy fóbií. Určitý strach z ostrých předmětů je přirozený (je to vrozený reflex), ale u aichmofobie se jedná o strach nepřirozený-přehnaný. Jedná se například o jehly (v případě injekčních jehel je používán termín trypanofobie), nůžky, špičaté konce deštníků a ostrý hrot pera.

Akribofobie

Pod touto fobií se skrývá chorobný strach z nepřesnosti, z nedostatku preciznosti a smyslu pro detail, například strach pisatele, že napsal něco nesprávně či nevhodně.
 

1 Komentář
  1. Lucka Lucka 9 měsíců ago

    Arachnofobie
    😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account