Tak na toto místo jsem si v rámci dovolenkového putování po východní Moravě vyčlenila v podstatě celý den a dobře jsem udělala. Jedná se opravdu o nádhernou lokalitu, kde je co objevovat a prohlížet.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

 je poutní kostel s titulem basilica minor stojící na vrchu Svatém Hostýně. Jde o jeden z nejvýznamnějších mariánský poutních kostelů na Moravě, ke kterým patří také Velehrad nebo v Čechách Svatá Hora u Příbrami. V roce 2018 byl celý areál prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

Pozdně barokní, klasicisující kostel dokončený v roce 1747 byl postaven podle plánů architekta olomouckých biskupů Ignáce Cyraniho z Bolleshousu. V roce 1784 byl chrám v rámci josefínských reforem odsvěcen a zrušen. Kostel zbavený vybavení i střechy chátral, až byl v polovině 19. století na základě peticí z farností obnoven do dnešní podoby a znovu vysvěcen.

Konkávně projmutou plochu západního průčelí pokrývá mozaika Hostýnské Madony od pražského mozaikáře Viktora Foerstra (1912). Má plochu 26 m² a je složena z 260 tisíců speciálních sklíček dovezených z Itálie.

Bazilika je zdaleka viditelnou dominantou jednoho z nejvýznamnějších mariánských poutních míst Moravy. Bazilika se nachází na západním vrcholu Hostýna (735 m n. m.) v nadmořské výšce 718 m. Hostýn je dostupný autobusem z Bystřice pod Hostýnem, pěšky po turistické značce modré a červené a máte-li štěstí a vejdete se do počtu povolených návštěvníků s motorovými vozidly za den, můžete si ještě dole před vjezdem na samotný Hostýn zakoupit “povolenku” v ceně 100 Kč za vozidlo.

Více informací se dočtete zde: https://www.hostyn.cz/vyjezd_parkovani.html

Jen tedy dodám, že my měli štěstí a “volná jízdenka” na nás v parkovacím automatu čekala.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account