Takzvané healthy shots neboli zdravé panáky jsou jedním z nejnovějších trendů v oblasti zdravé výživy. Každý, kdo se o zdravý životní styl trochu zajímá, se už asi setkal s různými šťávovými půsty a odšťavňováním obecně. Healthy shots právě z odšťavňování vycházejí. Jde o chuťově i výživově koncentrované nápoje, které se objemem vlezou akorát tak do většího panáku nebo menší skleničky. A to je asi i dobře, protože jejich chuť může být přece jenom trochu dost…intenzivní, takže je rychle kopnete jako opravdový panák.
K přípravě zdravých panáků budete potřebovat hlavně odšťavňovač, a to nejlépe opravdu kvalitní, šnekový. A dál pak už jen zvolené suroviny, se kterými si můžete opravdu vyhrát. Z čeho healthy shots poskládat?
Šťavnatý základ
Jako základní tekutá složka poslouží ideálně nějaké citrusové ovoce – pomeranče, citrony, grepy nebo limetky. Použít však můžete třeba i okurek nebo meloun. Oba jsou šťavnaté až až. Jen meloun je vhodné místo odšťavnění spíš rozmixovat a s dalšími složkami smíchat až následně. Pokud budete mít ovoce v bio kvalitě, můžete odšťavnit i se slupkou. V citrusové kůře se totiž nachází prospěšné flavonoidy a byla by škoda o ně své tělo ochudit.

Zdravé kořeny
Dál můžete do odšťavňovače přihodit takzvané zdravé kořeny. Vybírat můžete z exotického zázvoru nebo kurkumy. Výborné účinky má ale i “obyčejná mrkev”, která je bohatá na beta karoten. Zázvor a kurkuma má zase silný protizánětlivý a detoxikační efekt. Pokud do healty shotu použijete kurkumu nebo mrkev, přidejte pak do šťávy také kapku kvalitního rostlinného oleje – olivového, kokosového nebo třeba olej ze semínek ostropestřce. Zdravé tuky totiž zvyšují efekt těchto potravin. Napomůžou přeměně beta karotenu na vitamín A a v případě kurkumy zase rostlinný olej zkvalitňuje vstřebávání protizánětlivého kurkuminu.

Zelená tečka
Zdravé panáky můžete zakončit kapkou “zeleného” navrch. Použijte jakoukoliv zelenou listovou zeleninu – klasický salát, špenát, listy pampelišky nebo jiné divoké volně rostoucí superpotraviny,mladý ječmen a pod. Listy nejsou nejsou moc bohaté na tekutiny, takže váš pohárek zdraví už moc nenaplní. Co jim ale chybí do obsahu tekutin, to doženou obsahem výživných látek. Například chlorofylem, který pomáhá omladit krev a kompletně celý organismus.

Všechny zvolené suroviny odšťavněte a pak už jen podávejte do panákových skleniček. 

Vyhrajte si jak s chutěmi, tak s výživovým přínosem jednotlivých složek :).

Tip: Odšťavněná kombinace pomeranče, pampeliškových listů a trocha čerstvého zázvoru chutná jako vodka s džusem. Ale po takovém míchaném nápoji vás nebude na druhý den bolet hlava. Naopak, pampeliškové listy mají na vaše játra skvělý detoxikační účinek.

fotozdroj: www.pexels.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account