Ve vysokých řádcích se schovává skvělá plodina s krásným jménem Asparágus, nebo taky Chřest. Pěstuje se v Čechách a byli jsme díky ní známí v Evropě. Dříve se pěstoval v hliněných nádobách, které měly na vršku dírku a chřest se za nimi snažil dostat a proto se tak krásně vytahoval.
 

 
Zelený vs. Bílý
Pěstují se úplně stejně oba dva druhy. Pod plachtou ve vysokých řádcích hlíny, když se plachta sundá a nechají se hlavičky vykouknout a dále se povytahovat za sluncem vzniká chřest zelený – kvůli jevu známému jako fotosyntéza. Bílý chřest do svého utrhnutí světlo nepozná.
 

 
Co všechno obsahuje?
Je bohatý na vitamíny především pak beta-karoten, vitamíny B, vitamín C, E a K, kyselinu listovou a také asparagovou, esenciální oleje, riboflavin, vápník, fosfor, hořčík, draslík, zinek, železo, jód. Má nízký obsah cukrů a nízkou energetickou hodnotu.
 

 
Jaké má účinky?
Má detoxikační účinky. Je to skvělá prevence proti ledvinovým onemocněním, pomáhá s léčbou ledvinových kamínků a odvodňuje z organizmu zadržovanou vodu. Dokonce také upravují hladinu cukru v krvi a krevního tlaku. I oběhové soustavě pomáhá, udržuje silné srdce a cévy, zlepšuje zásobování mozku a stimuluje krvetvorbu. Už v antice se prý používal jako afrodisiakum, zvyšuje totiž plodnost u obou pohlaví. Má velký obsah vlákniny a díky tomu podporuje činnost střev, prospívá zažívání a působí jako prevence rakoviny střevního ústrojí.
 

 
Jak ho připravit?
Doporučuji čerstvý chřest (jeho čerstvost poznáte tak že pokud zmáčknete stonek na konci, měla by z něj lehce vytéci, alespoň kapička tekutiny), ten nakládaný za moc nestojí. Loupe se normálně škrabkou bílý od hlavičky dolů, zelený opačně tedy k hlavičce.
 
Co z něj udělat?
Dělá se i čaj především z kořenů a hlaviček, polévky – ty krémové jsou nejlepší (můj recep naleznete zde a zde oba odkazy se otevřou v nové kartě), zapečený chřest či třeba risotto, či jen tak spařený s holanskou omáčkou jako příloha k masu. Dobrou chuť třeba s českým chřestem. 
 

 

Používate chřest i Vy ve své kuchyni?

Tereza

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account