729
Limetka se řadí do skupiny citrusových plodů a velmi se podobá citronu. Její plod je však menší a na rozdíl od citronu má zelenou barvu a je méně kyselejší. Její čerstvá šťáva je velmi aromatická. V létě je vyhledávaným doplňkem mnoha zeleninových salátů, dresinků či osvěžujících míchaných nápojů.
Limetka a její původ
Limetky mají svůj původ v jižní Asii a rostou v tropických oblastech. Je však možné si je vypěstovat i doma, a to nejlépe ve skleníku. Sklízí se nezralé a přesto jsou velice šťavnaté. Po rozkrojení jsou zelené i uvnitř a neobsahují téměř žádné pecičky. Limetku dělíme na dvě odrůdy, mexickou a perskou. Mexické limetky jsou malé a mají zelenou barvu. Perské limetky jsou větší a mají žluté zabarvení. V našich obchodech jsou k dostání většinou zelené limety mexické, plody perské limety se u nás prodávají jen zřídka.
Limetka obsahuje stejně jako citrony vitamíny B, C a minerální látky. Pokud hledáte v obchodech správné limetky, vybírejte ty, co mají svěží zelenou barvu a hladkou slupku. Také ty, které i přes velikost mají vyšší hmotnost, jsou ty pravé.
Limetka v kuchyni
Limetka je samozřejmě výborným a nepostradatelným doplňkem míchaných nápojů, zejména Mojita či Cuba Libre. Je také velmi osvěžující, pokud si ji nakrájenou přidáme do obyčejné a vychlazené vody, což oceníme hlavně v létě. Použít se dá i do zeleninových salátů či dresinků ke grilovanému masu. Do salátů můžeme kromě limetkové šťávy použít i limetkovou nastrouhanou kůru, stejně jako do moučníků a sorbetů. Strouhejte však jen zelenou kůru a limetku otáčejte, bílá kůra je totiž hořká.
Limetka je vhodná ale i na maso. Zkuste limetkou marinovat maso či ryby a nemusíte už ani použít sůl. Pokud rádi grilujete, vyzkoušejte speciální dresink. Budete potřebovat jen limetku, bazalku, majonézu, česnek a sůl. Do majonézy přimíchejte nadrobno nakrájenou bazalku, přidejte dle chuti utřený česnek, sůl a v neposlední řadě trochu limetkové šťávy. A jedna zajímavost. V arabských zemích se nakládají limetky stejně jako ve střední Evropě okurky.
Její další využití
Výtažky z limetky jsou používány v kosmetice pro údajné příznivé působení na pleť. Dále se limetka využívá při výrobě parfémů, osvěžovačů vzduchu, je přísadou aromatických olejů, najdeme ji i v čajích a doplňcích výživy.
Limetka jako bonsaj
Víte, že se limetka také dá koupit jako bonsaj? Je to stále zelený malý stromeček s kulovitou korunou, bílými voňavými kvítky, malými listy a má maličké vejcovité žlutozelené plody. Pěstování bonsají je v našich zeměpisných šířkách především krásný koníček, zábava a odpočinek. Pro některé z vás se toto umění může stát i zálibou na celý život. Ale o tom až někdy příště.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account