Že ropné deriváty obsažené v kosmetických přípravcích ucpávají póry, je již poměně známá věc. Že tyto jsou tyto produkty těžko biologicky odbouratelné a znečišťují tak naše životní prostředí, je, myslím, také celkem známo. Ale jejich působení na pleť stále většině populace uniká. A pokud ne, tak neví, jak vlastně tyto produkty v kosmetice, ale i v masti od lékaře, rozpoznat. Pro začátek – všeobecně jsou označovány jako minerální oleje a vosky!
Otázka, kterou si velmi často kladu zní: “Jak je možné, že je dovoleno ropné produkty v kosmetice i mastích tak hojně používat?” Odpověď zatím nemám, třeba mi ji poskytne někdo z Vás!
Tyto látky tvoří na povrchu kůže pro vodu i vzduch nepropustný film. To znamená, že vylučovací funkce kůže (mazu, potu, CO2) a struktura intaktní kožní bariéry je jimi poškozena. Stává se, že je únik vlhkosti z pleti (díky těmto látkám) zcela zastaven, nicméně správná funkce naší kůže závisí na určitém odpařování vody z ní (= TEWL = transepidermální ztráta vody). Pokud se z pleti odpařuje příliš málo vody, je narušena křehká rovnováha mezi vodnou a tukovou složkou kožní bariéry, kůže nezadržuje vlhkost sama od sebe a nevykonává svou přirozenou ochrannou funkci, pleť díky tomu slábne, což vede k předčasnému stárnutí, výraznějšímu výskytu červených žilek a zvýšené citlivosti pleti.
Dále minerální oleje a vosky podporují ulpívání kožních buněk na povrchu pleti a v pórech, čímž zamezují odtoku kožního mazu na povrch kůže a tím přispívají k tvorbě komedomů.
Látky, které mohou tvořit na pokožce neproniknutelný film, poznáte podle označení v INCI (Ingredientes) na přípravcích: Cera Microcristallina, Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil, Mineral Oil, Ozoke¬rit, Vaseline,  Ceresin, Isohexadecane, Microcristalline Wax, Synthetic Wax, Eucerin atd.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account