Dokázali byste si představit, že přijdete o zrak? Člověk vnímá očima většinu vjemů, to je dostatečný důvod pro to, aby si je co možná nejvíce chránil a nezatěžoval je více, než je nutné. Zhruba čtyřicet procent českých dětí trpí oční vadou a je jim tak souzeno nosit brýle. Po čtyřicátém roce věku se zrak výrazně zhoršuje a většina populace zaznamenává nějakou oční vadu. Zdraví očí jde ruku v ruce se zdravým životním stylem, proto za správným fungováním zraku nestojí jen strava, ale i pobyt na čistém vzduchu nebo vymezení doby strávené na telefonech, či sledováním televize.
Zrak je jedním z pěti základních smyslů živočichů. Pokud oči dobře fungují, umožňují přijímat až devadesát procent informací z okolí. Vnímají světlo, barvy a tvary. Funkce zdravého oka se vyvíjí až do 8. roku života dítěte, a je proto na rodičích, aby pečlivě pozorovali děti, a tak mohli včas přispět k odhalení nebezpečí skrytých očních vad. Pokud jsou ale čípky a tyčinky v čočce nějak poškozeny, dochází k různým očním vadám. Tomu se však dá předcházet již od útlého věku, a to prevencí, a především vyhýbání se možným prostředkům, které je způsobují, jako je například přímé sluneční záření či časté koukaní do tabletů a mobilů.
Dopřát očím odpočinek
Nejvíce ohroženy jsou děti v předškolním věku a při nástupu do první třídy, kdy se najednou učí číst i psát a jejich zrak je tak namáhán několikanásobně více, než byl doposud. Očním vadám se však dá alespoň trochu zabránit. Například v případě krátkozrakosti, kterou celosvětově trpí čím dál tím více lidí, a to omezením sledování chytrých telefonů a obrazovek. Škodlivé modré světlo se však nachází i v led žárovkách, a proto je dobré dělat si pravidelné přestávky a alespoň občas se jít během práce vydýchat na balkon či podívat z okna.
Pro oči je obecně dobré, když se střídá čas strávený koukáním nablízko a do dálky. Doporučuje se tedy využívat metodu 20-6-20, tedy po každých dvaceti minutách strávených koukáním nablízko se alespoň na dvacet vteřin dívat na věc vzdálenou šest metrů. Tím se očím uleví a odpočinou si.
Zázračné karotenoidy
Nedostatek vitaminu A je jednou z hlavních příčin slepoty na světě. Tento vitamin je nezbytný pro udržení zdravých fotoreceptorů, což jsou buňky citlivé na světlo. S jeho nedostatkem může dojít k syndromu suchého oka, ale i vážnějším očním nemocem. Vitamin A se nachází v potravinách živočišného původu, jako jsou játra, vejce nebo mléčné výrobky. Získávat se však dá i z rostlinných látek – tzv. karotenoidů, které mají silný antioxidační účinek. Nejúčinnější je beta-karoten, jenž se nachází třeba ve špenátu nebo mrkvi.
S přibývajícím věkem u člověka klesá hladina luteinu a zeaxanthinu. Jedná se o karotenoidy neboli makulární pigmenty shlukující se v makule (žluté skvrně), která je důležitou součástí sítnice lidského oka. . Ty chrání oči před škodlivým modrým světlem, které vyzařují třeba mobily, monitory, ale i led žárovky. Lutein a zeaxanthin je nejvíce obsažen v listové zelenině, jako je zelí, kapusta, hlávkový salát nebo špenát a také v dalších rostlinách a ovoci.
Makulární karotenoidy – lutein a zeaxanthin i vitamin A a E může člověk přijímat jednotlivě, nebo všechny pohromadě. Takto cíleně namíchané vitaminy najdete například v Barny’s OSTŘÍŽ. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, u dětí pak od šesti let. Tento doplněk stravy se díky obsahu vitamínů A a E doporučuje užívat k udržení dobrého stavu zraku, ale i sliznic a k ochraně buněk před oxidativním stresem.  Je vhodným pro osoby s nedostatečným příjmem karotenoidů ve stravě, pro osoby pracující v kanceláři s minimálním denním osvětlením a pro řidiče při absolvování dlouhých cest.
Prevence již od dětství
Oční vady postihují velkou část světové populace. Po čtyřicítce se zrak začíná zhoršovat a může se začít objevovat vetchozrakost, a to až u devadesáti procent lidí. Po šedesátce pak může přijít i šedý zákal. Proto je nutné se prevenci věnovat již v útlém věku, vyvarovat se podnětům, které oči mohou kazit a dbát na to, že zrak máme jen jeden a můžeme o něj velice snadno přijít. S očními vadami v dětství se dá totiž snáz pracovat než například s rozvinutou tupozrakostí v dospělosti. Pokud se vada podchytí již mezi třetím a pátým rokem života, naděje na uzdravení je vysoká.
Rodiče jsou pro děti tím největším vzorem, a tak mohou rozhodovat o tom, jak dlouho svým ratolestem dovolí koukat na televizi, hrát počítačové hry nebo trávit čas na chytrých telefonech, než je „zdravé“. Koukáním do monitorů se zvyšují nároky kladené na zrak a modré světlo v nich obsažené může oči až nenávratně poškozovat. Omezit tento čas je proto dobré jak v dětském věku, kdy se oči ještě vyvíjejí, tak i v tom dospělém, kdy už zrak naopak slábne. Je proto výhodné pro obě strany nastavit jasná pravidla.
 
 

 

 
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account