Překvapilo mě jaké všechny květy po chladném začátku jara rychle vykvetly. Rychle po sobe přichází čas sběru květů, na které mame jindy alespoň 2 týdny.
Pampelišky rychle odkvetly a medu jsme z nich moc udělat nestihli
Pampelišky už témeř odkvetly a kdo chtěl udelat 2. várku medu o týden později, musel rozkvetlé květy na louce hodně hledat. I když charakterem nejde o med, jeho účinky na nachlazení a problémy dutin jsou nesporné. Pár sklenic pro vás přeci jen mam. Opravdu jen pár.
 
Přidávám výborný recept na Salát s křupavou zeleninou a pampeliškovým medem.
Recept na pampeliškový MED i výborný salát najdete ZDE. *heart*
 
Bezinkový květ pomáhá na močové cesty i rýmu a nachlazení
Bezinka je ta, která me překvapila rychlostí. Její květy právě najdete v lesoparcích Prahy a nížinách. Ve vyšších oblastech máte ještě chvíli čas. Benzinku využijte na skvělou a vizuálně krásnou limonádu. Recept přikládám.
 
Recept na bezinkovou limonádu:

Výsledek obrázku pro čerstvá bezinková limonáda z květů recept

  • 7 ks bezových květů
  • 1 ks citronu  ideálně v biokvalitě nebo přepečlivě omytý
  • 1 polévková lžíce medu
  • několik kostek ledu

Převařenou vychladlou vodu smíchejte s medem a přidejte vymačkaný citron. Pokud máte citron v bio kvalitě, můžete jej na plátky nakrájet a přímo vložit do vody, pro hezčí pohled. Vodu s nechte vychladit v ledničce. Nakonec přidejte květy bezu a kostky ledu. Pro fanšmekry můžete doplnit 1-2 lístky máty.
Několik květů můžete zamrazit, abyste měli limodádu i v létě. Na stůl je můžete zařadit v podobě obalovaných a osmažených květů, které lze podávat s brambodem nebo se saláty.
Léčebné účinky  květů a listů bezinek:
Květ černého bezu je potopudný i močopudný, nálev z květů se používá vnitřně při nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest, k tišení křečí trávicího traktu a při nadýmání. Při léčbě se používají nejvíc květy, zejména v čajích proti nachlazení.
Obklad listí bezinek na kolena prý dokáže vytáhnout i vodu z kolene
Obklad z listů pomůže na bolavá kolena. Říká se, že takový obklad umí i vytáhnout vodu z kolena. Nemohu posoudit, nemám to sama vyzkoušeno. Ale určite to stojí za to zkusit, pokd Vás kolena zlobí.
 
Tak krásné jaro
Lenka
 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account