Zdravá strava nemusí být nutně drahá.
Ať už chcete zhubnout nebo si udržet dobrou kondici, můžete s pomocí mých tipů využít levnější způsoby a přitom se neošidit.
1. Kupujte, co opravdu potřebujete
Je dobré si uvědomit, co opravdu potřebujeme a co si kupujeme, jen protože na to máme chuť.
Některé potraviny kupujeme jen tak ze zvyku.
Dalším důvodem, proč vybíráme drahé a často i nevhodné potraviny je lenost.
2. Nakupujte podle seznamu
Před nákupem si naplánujte, co budete příští týden vařit a nakupte podle toho, tím se vyhnete nákupu zbytečností. V obchodě se pak už jen podívejte, jaké ovoce a zelenina je v akci a uzpůsobte tomu svůj nákupní košík.
3. Drahé nemusí být vždy zdravé
Zapomeňte na reklamy. V obchodě se spolehněte na své oči a čtěte etikety. Mnohdy má levnější nebo neznámý produkt lepší složení, než potravina značky z reklamy.
4. Nekupujte polotovary
Základní potraviny jako brambory, luštěniny, jogurty, tvarohy, vločky a podobné jsou vždy levnější než kupované polotovary složené z mnoha surovin.
5. Nakupujte velká balení trvanlivých potravin
Velké balení těstovin nebo luštěnin se vám doma určitě neztratí.
Navíc se bude hodit, pokud potřebujete vymyslet něco k obědu.
6. Pijte kohoutkovou vodu
Nakupovat plastové lahve s vodou je naprostý nesmysl. Ať už z hlediska financí, tak ekologie. Kohoutková voda je v ČR poměrně kvalitní.
7. Jezte podle sezóny
Zařaďte do jídelníčku potraviny, které mají právě sezónu. Vyplatí se vám to nejen finančně, ale i nutričně, využijete tím maximum výhod jednotlivých druhů (platí hlavně u ovoce a zeleniny).
8. Zeleninu před vařením krájejte na velké kusy
Čím více zeleninu před tepelnou úpravou nakrájíme, tím více poškodíme její ochrannou vrstvu a do malých kousků pronikne více vody. Tím pak přijdeme o cenné látky a vitamíny.
9. Vyrobte si vlastní müsli
Nejen, že kupované směsi jsou drahé, obsahují většinou spoustu cukru, nebo hůř glukózovo-fruktózového sirupu, který pro naše tělo není vůbec vhodný.
Kupte si proto raději čisté ovesné vločky, několik druhů oříšků, semínka a sušené ovoce (ideálně bez siřičitanů) a směs si smíchejte doma. Získáte tím svou zdravou snídani podle vlastních chutí.
Víte, jak vločky vybrat? To vám prozradí můj článek: Rádce zdravého nákupu: jak vybírat vločky na www.varmejinak.cz
10. Snídejte kaše
Ranní kaše je fajn teplou výživnou variantou snídaně. Navíc pokud přidáte jogurt nebo tvaroh zasytí vás na celé dopoledne.
A suroviny na jejich výrobu jsou opravdu levné. Výborná snídaně je hotová během chvilky.
Máte chuť na malý kašový experiment? Tak určitě vyzkoušejte mrkvovou ovesnou kaši nasladko
11. Zeleninu do salátu strouhejte
Nastrouhaná zelenina vás trošku ošálí – má větší objem, a proto i malý salát vypadá jako obří porce. Oklamat můžete svoje oči i žaludek.
12. Jezte krémové polévky
Hustá zeleninová polévka vás zasytí. Hravě dodá cenné látky ze zeleniny. A je skvělou variantou teplé večeře. Navíc každá porce vyjde na pár korun.
Vyberte si jeden nebo více druhů své oblíbené zeleniny a uvařte ji vcelku. Poté nakrájejte, přidejte vodu nebo vývar a rozmixujte. Ochuťte solí nebo dalším kořením. A fajn jídlo je na světě.
Nikdo ani nezpozoruje, že jí neoblíbenou zeleninu :-).
13. Zeleninu a ovoce nenakupujte do zásoby
Od každého nakupte pár kousků, množství, které sníte a ať je nevyužité nevyhodíte.
14. Přestaňte s džusy a šťávami
Kupujete si čerstvé ovocné šťávy nebo je připravujete doma? Není to až taková výhra… spotřebujete tak mnohem více ovoce a využijete z něj mnohem méně.
Nevěříte? Vyzkoušejte jednoduchý trik: zkuste sníst tři pomeranče hned po sobě. Je to moc? Jak dlouho jste je jedli? Nejspíš to byla delší doba, než za kterou vypijete velkou sklenici ovocného džusu.
Odšťavněním se ochudíte o vlákninu a další cenné látky, které jinak v celém ovoci jsou. Navíc množství ovoce použité na šťávu může pěkně provětrat vaší peněženku.
Pokud chcete občas pít čerstvé ovocné džusy, nařeďte si je vodou a popíjejte pomalu.
15. Uvařte si dopředu doma
Chodíte v práci na obědy do restaurace? Pokud si uvaříte doma jistě pomůžete své peněžence.
Domácím vařením můžete využít maximum ze zdravých surovin a pohlídat si složení svého chutného oběda.
Když už budete v kuchyni můžete si klidně uvařit na pár dní dopředu. Ušetříte tak čas i energii.
16. Nekupujte ochucené jogurty
Za ovocné, čokoládové, vanilkové a jiné mléčné dobroty utrácíme často mnoho peněz a pro zdravý jídelníček to jsou nevhodné potraviny. Kupované ovocné jogurty jsou plné cukru, sladkých levných sirupů, želatiny a různých dochucujících složek. Kupte si raději bílý jogurt a do něj přidejte čerstvé ovoce nebo kvalitní marmeládu.
17. Připravte si domácí dezert
Smíchejte tvaroh s čerstvým ovocem a máte zdravou svěží dobrotu hned na světě.
Výbornou zmrzlinu můžete mít vždy připravenou v mrazáku, tak že zamrazíte kolečka banánů koupených ve větším množství v akci. Pak můžete přidat třeba čerstvé maliny…
18. Vzpomeňte si na tradiční recepty
Recepty našich babiček jsou levné a dobré.
Jáhly, pohanka a kroupy, to je jen pár zapomenutých surovin, které naši předci využívali a my jsme na ně zapomněli.
Navíc jídla často obsahují jen pár ingrediencí.
19. Připravte si domácí fast food
Při návštěvě rychlých občerstvení vždycky pořádně provětráte svou peněženku. Přijdete o hodně peněz a získáte spoustu nezdravého tuku a cukrů, a riskujete své zdraví
Co takhle si udělat oblíbené pochoutky doma? Hranolky v troubě zvládnete hravě. Maso orestujte na lžíci oleje a k němu přidejte kolečka cibule. Připravte si domácí dresing: dvě lžíce jogurtu, jedna lžíce majonézy, malá lžička polotučné hořčice, špetka oregana. Masem a cibulí naplňte celozrnnou bulku, přidejte čerstvá rajčata a okurky a máte svůj vlastní burger.
A co dezert? Mražené jahody rozmixujte s řeckým jogurtem.
20. Změňte myšlení
Někdy je méně více. Někdy se vyplatí investovat pár desítek korun navíc do potravin, které jsou plné výživných látek a vitamínů a sníme jich méně než utrácet peníze za nezdravé jídlo, které vašemu tělu ublíží.
Nestojí to za zkoušku? Být zdravější a přitom ušetřit?
Máte jiné nápady?
Moc ráda si je přečtu v komentářích pod článkem.
Více takových tipů najdete na: www.varmejinak.cz
Moc pěkný článek a dobré tipy.
Dobrými radami sa nechám rada poučiť,inšpirovať a niekedy si prečítam aj niečo zaujímavé a poučné V dnešnej drahobe je každá ,,rada nad zlato,,
Jsem ráda, že se článek líbil.
Velice poučný článek ohledně zdraví. Snažím se již spoustu let stravovat zdravě a většinu z uvedeného v článku dodržuji, ostatní budu také zlepšovat. Je mi 71 let a jsem štíhlá, z čehož mám velkou radost, je to díky dělené stravě a pohybu. Moc díky za pěkný článek, který mě potěšil.
Tak to je výborné, paní Heleno. Jen tak dál :).
Super rady, taky se to snažíme dodržovat. Ono spousta lidí říká, že levné není zdravé a naopak, ale jde to udělat. A samozřejmě si člověk musí občas dát cheat day. My většinou hřešíme u grilování. Když mi manžel na papírový tácek od https://www.jarico.cz/papirove-obaly-a-nadobi-papirove-tacky-katskup3040.php nandá krásný flank steak s domácí majonézou a hořčicí, tak to prostě je hřích říct, že si fakt nechcete nic dát. 😉
Děkuji za názor. Určitě se to nedá zobecnit, že zdravé nebo “nezdravé” je automaticky drahé… jen se to musí vždy promyslet :).
Výborne rady. Snažím sa ich poväčšine dodržiavať aj ja :))
Super. Jen tak dál.