Ženské křestní jméno Milada má slovanský původ. Vzniklo ze staroslovanského jména Mlada, které skutečně znamená „mladá”. Jako „mladá” se tak významově překládá i jméno Milada, také jako „milá” nebo „milovaná”.

Každá žena alespoň v koutku duše touží po věčném mládí. Žena jménem Milada ho má po celý život ukryto ve svém jméně.

Ženské křestní jméno Milada je novější podobou staročeských jmen Mlada či Mladena. Jména nemají mužský protějšek. Domácky se jméno Milada může užívat jako Míla, Milka, Lada, také jako Mladka nebo Mladuška, zdrobněle pak jako Miladka, Miluška atd.

Jméno Milada se užívá i na Slovensku. Jméno znají i Bulhaři, ovšem v podobě Miladina nebo Mladena. Mladena je i srbochorvatskou verzí jména.

V naší zemi má toto jméno na 38 tisíc žen a dívek.

Nositelkou jména byla česká politička Milada Horáková, která byla v 50. letech popravena komunistickým režimem. Jméno nosila i spisovatelka Milada Součková nebo herečka Milada Ježková. Ta se stala herečkou až ve svých 55 letech, jejím debutem se stal film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Dnes jméno nosí například česká malířka Milada Gabrielová nebo Milada Karasová, bývalá modelka, zakladatelka první modelingové agentury v Čechách.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account