Jeden z nejpopulárnějších českých herců současnosti, Miroslav Donutil, pochází z Třebíče, ale vyrůstal v Brně. Oba rodiče hráli ochotnické divadlo, sám Donutil za středoškolských studií účinkoval v amatérském divadelním souboru Debakl. V roce 1973 ukončil studium na brněnské JAMU. Již v době studií spolupracoval s brněnským divadlem Husa na provázku, kam po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá, v němž setrval do roku 1990. Zde vytvořil okolo pěti desítek velkých rolí (Pohádka máje, Richard III., Bratři Karamazovi a především Balada pro banditu).

Zásadním zlomem v životě Miroslava Donutila byl rok 1990. Jako herec sice slavného, ale stále jen mimopražského a nevelkého divadla dostal nabídku, která se neodmítá, a v roce 1990 byl angažován do Národního divadla, kde působil bezmála čtvrstoletí. Divadelní herectví Miroslava Donutila reprezentuje především slavná Goldoniho komedie Sluha dvou pánů, kterou Národní divadlo uvádí přes dvacet let a počet repríz již dávno překonal rekord legendární Kočičí hry s Danou Medřickou.

Zatímco řada jiných herců trpěla počátkem devadesátých let nedostatkem příležitostí na jevišti i před kamerou, Miroslav Donutil jako neokoukaná tvář a přitom kvalitní herecká osobnost vstoupil po svém příchodu do Prahy ve velkém stylu i na filmové plátno. Jeho herectví z té doby zastupují především velké role omezených důstojníků v retrokomediích z vojenského prostředí TANKOVÝ PRAPOR (1991) a ČERNÍ BARONI (1992), spolu s dalšími brněnskými herci v čele s Bolkem Polívkou se pak objevil jako advokát v komedii DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTAG (1992).

Hodnotnější herecké příležitosti dostal jako kostelník v oceněném melodramatu FANY (1995) nebo v černé komedii PASTI, PASTI, PASTIČKY (1998), v níž mu jeho kreace vykastrovaného náměstka Dohnala vynesla Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Postavu důstojníka, i když v trochu odlišné poloze, zopakoval v divácky vděčném Hřebejkově filmu PELÍŠKY (1998). Opětovnou nominaci na Českého lva za výkon ve vedlejší roli mu vynesl film NUDA V BRNĚ (2002), zaujal také rolí faráře ve filmu ŽELARY (2003) nominovaném na Oscara.

Široké pole působnosti našel Miroslav Donutil také v televizi, kde od počátku devadesátých let hrál v řadě inscenací, pohádek i seriálů. Nedílnou součástí tvorby Miroslava Donutila jsou jeho one man show založené na humorných vyprávěních. Právě v této sféře dosáhl Donutil největší popularity a dokázal se prosadit jako vtipný vypravěč a glosátor s ironickým nadhledem a laskavým humorem.

Kromě všech uvedených aktivit se Miroslav Donutil uplatňuje také v rozhlase a v roce 1997 získal cenu Prix Bohemia Radio na festivalu v Poděbradech. Profil jeho osobnosti doplňuje také práce pro dabing, jeho hlasem k divákům promlouvali například Kevin Costner nebo Gérard Depardieu.

V současné době je Miroslav Donutil umělcem na volné noze; z Národního divadla odešel na podzim 2013 po eskapádách s výměnami divadelních ředitelů s politickým pozadím.

Miroslav Donutil je od roku 1977 ženatý, s manželkou Zuzanou mají dva sny, kdy mladší Martin jde též v otcových šlépějích.

Z celého srdce přeji panu Donutilovi krásné narozeniny a k tomuto životnímu jubileu též hodně zdraví a spoustu zajímavých pracovních příležitostí.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account