Mužské křestní jméno Otakar je variantou německého jména Ottokar (původně Odowakar). Ze slov „odo” s významem „majetek”, „blaho”, „štěstí” a „wakar” s významem „hlídat”, „střežit” se jméno překládá jako „strážce majetku”, „majetek střežící”.

 Jméno Otakar v sobě nese německou tvrdost a přísnost. S tvrdým charakterem a disciplínou se pojí i význam jména. Muž jménem Otakar je dle významu svého jména skvělým strážcem − svého majetku, ale také osobního blaha a štěstí.

Mužské křestní jméno Otakar se vyskytuje i ve variantě Otokar či Ottokar, také ve zkráceninách Ota nebo Oto. Ženskými mutacemi jména jsou Otakara či Otokara. Domácky se jméno užívá jako Ota, Oto, Otík, Otka, Otouš, Otakárek, Otíček, Otánek apod.

 Jména Otakar i Otokar znají také na Slovensku, německou podobou jména je Ottokar, polskou Otokar, maďarskou Ottokár. Francouzština jméno užívá jako Ottocar, příp. Ottocare.

 V naší zemi bychom našli zhruba 7 500 mužů s tímto jménem.

Jméno patřilo k dynastii Přemyslovců, nosil ho Přemysl Otakar I. nebo Přemysl Otakar II. Nositelem byl legendární český režisér Otakar Vávra, který byl učitelem dalších velkých režisérů jako Miloš Formana Jiří Menzel. Jméno nosil i tanečník a baletní mistr Otakar Bartík, známý český soudce Nejvyššího soudu, první český ombudsman Otakar Motejl. K nejznámějším nositelům jména u nás se řadí herecký bard Otakar Brousek starší a jeho syn Otakar Brousek ml.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account